92-letni były premier Malezji może zostać najstarszym szefem rządu na świecie. Jest kandydatem opozycji

Świat
92-letni były premier Malezji może zostać najstarszym szefem rządu na świecie. Jest kandydatem opozycji
PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

92-letni długoletni były premier Malezji Mahatir Mohamad został w niedzielę kandydatem opozycji na szefa nowego rządu w nadchodzących wyborach, które muszą odbyć się do sierpnia br.

Jak podkreśla Reuter, najpopularniejszy przywódca opozycji Anwar Ibrahim pozostaje wciąż w więzieniu. W tej sytuacji Mahathir uważany jest za najgroźniejszego rywala dla obecnego szefa rządu Najiba Razaka, przywódcy wchodzącej w skład rządzącego Frontu Narodowego (BN) Zjednoczonej Narodowej Organizacji Malajów (UMNO), który zamieszany jest w aferę korupcyjną.

 

Mahathir, który podczas 22 lat piastowania urzędu premiera, dał się poznać jako zwolennik rządów silnej ręki, w razie zwycięstwa opozycyjnej koalicji Pakatan Harapan byłby najstarszym szefem rządu na świecie.

 

Jak oświadczył sekretarz generalny Pakatan Harapan, Saifuddin Abdullah, na stanowisko wicepremiera kandyduje żona uwięzionego Anwara Ibrahima, Wan Azizah Ismail.

 

Sprawa ułaskawienia Ibrahima 

 

Saifuddin podkreślił, że w razie zwycięstwa opozycji, wchodzące w jej skład ugrupowania niezwłocznie podejmą kroki prawne aby uzyskać od władcy Malezji -Muhammada ibni Sultana Ismaila Petry ułaskawienie dla Anwara Ibrahima.

 

Ibrahim, w przeszłości wróg Mahathira, mógłby wejść do rządu federalnego i następnie "zostać wysunięty jako kandydat na premiera" - powiedział Saifuddin po zakończeniu konwencji opozycji.

 

"Radykalne zerwanie z przeszłością"

 

Rywalizacja Mahathira i Anwara przez prawie 20 lat kształtowała malezyjską scenę polityczną. Komentatorzy podkreślają, że ich ewentualna koalicja byłaby radykalnym zerwaniem z przeszłością.

 

Anwar Ibrahim był niegdyś protegowanym Mahathira i "wschodzącą gwiazdą" malezyjskiej sceny politycznej. Jednak ich przyjaźń zakończyła się w końcu lat 90. ub. wieku. Wkrótce potem Anwar został usunięty ze stanowiska wicepremiera i uwięziony pod zarzutem sodomii i łapówkarstwa. Ibrahim odrzucał te zarzuty jako motywowane politycznie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie