Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Były minister pisze do premiera

Polska
Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Były minister pisze do premiera
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
Inscenizacja drogi krzyżowej w Wielki Piątek.

"Wielki Piątek może być dniem, w którym przede wszystkim chrześcijanie, ale również niechrześcijanie mogą spróbować dojść do porozumienia" - argumentuje były minister zdrowia, a obecnie poseł PO Marian Zembala, który w interpelacji poselskiej pyta premiera Mateusza Morawieckiego, czy wzorem innych państw UE zamierza ustanowić Wielki Piątek dniem wolnym od pracy.

Jak podkreślił w interpelacji Zembala, Wielki Piątek jest dniem wolnym m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie, a od niedawna także w Czechach i na Węgrzech.


Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie.


Jak zwrócił uwagę Zembala, "obecnie w Polsce wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (od 13 maja 1994 r.), Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i Kościoła Chrześcijan-Babtystów (od 30 maja 1995 r.) oraz Kościoła Zielonoświątkowego (od 1997 r.) w Wielki Piątek jako w dzień ukrzyżowania - pamiątce śmierci Chrystusa Pana przysługuje prawo do uzyskania dnia wolnego od pracy (w zamian za inny dzień)".


"Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka"


Zembala zaznaczył, że "społeczeństwo polskie w większości jest wyznania katolickiego, a i chrześcijanie innych obrządków również stanowią istotną część naszego narodu".


Zdaniem byłego ministra zdrowia, "dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka – oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i zwrócą się do Niego".


Przypomniał, że "w ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa".


Zembala przytoczył także wyniki badań CBOS, według których 56 proc. obywateli uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. "Z sondażu GfK Polonia wykonanego dla »Rzeczpospolitej« w 2009 r. wynika, że 57 proc. społeczeństwa uważa, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy" - argumentował poseł.


"Tego dnia zgodnie z wiarą chrześcijan Jezus Chrystus umarł za wszystkich ludzi"


Były minister tłumaczył także, że "Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się - pięknym tego przykładem jest tzw. porozumienie wielkopiątkowe przyjęte 10 kwietnia 1998 r., które zakończyło 30-letni konflikt zbrojny w Irlandii Północnej".


W uzasadnieniu podkreślił, że "tego dnia zgodnie z wiarą chrześcijan Jezus Chrystus umarł za wszystkich ludzi i za każdą jedną osobę. Polska, pomimo wszelkich różnic, jako dar i zobowiązanie od Boga jest czymś, co jednak może i powinno nas łączyć. Tak jak wśród chrześcijan to, co łączy, jest większe od tego, co dzieli, tak i tutaj to, co łączy jest większe od tego, co dzieli. Bo chyba wszyscy chcemy pięknej Polski, z której nikt nie będzie musiał wyjeżdżać za pracą i dla której ważne będzie dobro każdego obywatela, każdego, który zechce się tu osiedlić i pracować dla dobra Polski".


"Ten dzień wielkopiątkowy może być dniem zadumy, rozwagi i podejmowania zobowiązań dla innych. Takie święto spojrzenia do przodu, co ja, co każdy z nas może zrobić dobrego dla innego człowieka" - napisał Zembala.

 

Z podobną inicjatywą zwracała się już m.in. posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska w 2008 r.

 

polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie