MON potwierdziło wizytę Antoniego Macierewicza w USA

Polska
MON potwierdziło wizytę Antoniego Macierewicza w USA
PAP/Paweł Supernak

17 stycznia br. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotka się z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem Raymondem McMasterem - poinformowała rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.  

Potwierdziła tym samym wcześniejsze informacje nieoficjalne, że Macierewicz udaje się w styczniu z wizytą do Stanów Zjednoczonych.

 

Jak dodała, rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa oraz obecności amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO.

 

Wcześniej, były szef MON, Tomasz Siemoniak z PO informował, że wg "dziennikarskich waszyngtońskich źródeł", data 17 stycznia jest nieaktualna", bo "Amerykanie nie chcą, aby zaproszenie do doradcy prezydenta USA było wykorzystywane jako element rekonstrukcyjnych rozgrywek w PiS".

 

 

Poprzednio z wizytą w USA Macierewicz przebywał we wrześniu ub.r.; spotkał się wtedy z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.

 

Rozmowy dotyczyły wtedy zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce, działań Korei Północnej i Rosji, sytuacji w Afganistanie, a także negocjowanej umowy w sprawie dostaw systemu obrony powietrznej Patriot.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie