Uznana profesor nie przyjęła złotego medalu od Andrzeja Dudy

Polska
Uznana profesor nie przyjęła złotego medalu od Andrzeja Dudy
Polsat News

Prof. Ludmiła Żylińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi została odznaczona przez prezydenta złotym medalem za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa". Medalu nie przyjęła - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Prof. Żylińska nie komentuje swojej decyzji.

Profesor Ludmiła Żylińska jest kolejną osobą, która nie przyjęła odznaczenia przyznanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

"Nie mógłbym spojrzeć prosto w oczy moim najbliższym"

 

Pod koniec grudnia 2017 r. prof. Wojciech Bielecki, również naukowiec z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, odmówił przyjęcia nadanego mu przez Andrzeja Dudę Medalu Złotego za długoletnią służbę.

 

"Przyjmując odznaczenie (...) nie mógłbym spojrzeć prosto w oczy moim najbliższym" - oświadczył wówczas profesor. Medal odesłał prezydentowi razem z wyjaśnieniem odmowy. Andrzejowi Dudzie zarzuca, że choć przysięgał na konstytucję, to teraz świadomie ją łamie.

 

"Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę"

 

Nie przyjęli odznaczeń nadanych przez głowę państwa również: Stanisław Dembowski, emerytowany inżynier budownictwa, Francuzka Annette Laborey, kórej Andrzeja Dudy nadał tytuł Kawalera Orderu Zasługi RP oraz Alberto Stebelski-Orlowski konsul honorowy w Meksyku (decyzją szefa MSZ został odwołany ze stanowiska).

 

"Jeśli przyczyną mojego odznaczenia był mój udział przez wiele długich lat w walce o wolność Polski, to ta właśnie przyczyna każe mi odznaczenie odrzucić" - tłumaczyła swoją decyzję Laborey. "Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę" - dodała.

 

Protestem przeciwko "systematycznemu łamaniu konstytucji"

 

W czerwcu 2017 r.  Zygmunt Łenyk, były opozycjonista i działacz antykomunistyczny, oświadczył, że nie przyjmie od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyża Wolności i Solidarności. "Odmowa moja jest protestem przeciwko systematycznemu łamaniu przez Pana Prezydenta Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej" - napisał w liście do Kancelarii Prezydenta.

 

Gazeta Wyborcza, polsatnews.pl

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie