Amerykanie chwalą się przechwyceniem rosyjskich samolotów nad Bałtykiem

Świat
Amerykanie chwalą się przechwyceniem rosyjskich samolotów nad Bałtykiem
YouTube/WarLeaks

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) udostępniło w piątek nagrania wideo amerykańskich myśliwców, startujących z bazy w Szawlach na Litwie i przechwytujących rosyjskie samoloty nad Bałtykiem - podała gazeta sił zbrojnych USA "Stars and Stripes".

23 listopada i 13 grudnia amerykańskie myśliwce F-15C przechwyciły dwa rosyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe SU-30SM (w kodzie NATO - Flanker-C), lecące w zwartym szyku bojowym w pobliżu wód terytorialnych krajów bałtyckich - przekazuje "Stars and Stripes".

 

Rosyjskie maszyny zostały przechwycone, gdyż ich piloci nie przekazali kontrolerom ruchu powietrznego wymaganych kodów i planów lotu.

 

Operacje te zostały częściowo nagrane przez kamery zainstalowane w kokpitach myśliwców F-15C, stacjonujących na co dzień w bazie RAF w Lakenheath w Wielkiej Brytanii - wyjaśnia gazeta.

 

 

Amerykańskie F-15C przybyły pod koniec sierpnia 2017 roku do litewskiej bazy lotniczej w Szawlach, by zastąpić polskie maszyny F-16 w ramach misji Baltic Air Policing.

 

Na Litwie zazwyczaj rozmieszczone są cztery natowskie myśliwce w ramach Baltic Air Policing, ale liczbę maszyn zwiększono do siedmiu przed rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad-2017.

 

Jak tłumaczy "Stars and Stripes" Amerykanie udostępnili nagrania operacji nad Bałtykiem, ponieważ ich dyżur bojowy dobiega końca w przyszłym tygodniu.

 

Był to piąty dyżur amerykańskich pilotów na Litwie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie