Sprzedawcy z Chin oszukiwali na Amazonie. Niemiecka skarbówka szacuje straty na ok. miliard euro

Biznes
Sprzedawcy z Chin oszukiwali na Amazonie. Niemiecka skarbówka szacuje straty na ok. miliard euro
Flickr.com/Mike Seyfang

Obława policji skarbowej w Amazonie. Sprzedawcy z Chin podejrzani o oszustwa podatkowe, mieli przez lata popełniać VAT-owskie oszustwa. Niemiecka policja skarbowa skonfiskowała towary i zablokowała konta bankowe.

Policja skarbowa od dawna obserwuje sprzedawców internetowych z Chin. Są podejrzani o nieodprowadzanie podatku obrotowego od produktów sprzedawanych na Amazonie.


Jak doniósł w czwartek dziennik ekonomiczny "Handelsblatt", niemiecka skarbówka po raz pierwszy zareagowała na to akcją o wielkich rozmiarach.

 

Amazon: sprzedawcy sami ponoszą odpowiedzialność


Dochodzenie w tej sprawie prowadzi oprócz policji skarbowej także Urząd Skarbowy Berlin-Neukölln, w którym wszyscy sprzedawcy z Chin prowadzący sprzedaż w Niemczech rozliczają podatek obrotowy.


Resort finansów Senatu Berlina nie chciał ze względu na prowadzone śledztwo wypowiedzieć się na ten temat. Amazon z kolei podkreślił, że sprzedawcy na platformie internetowego sklepu są niezależnymi firmami i sami ponoszą odpowiedzialność za dopełnianie swoich obowiązków podatkowych.


Sztuczki podatkowe sprzedawców internetowych są od dawna przedmiotem krytyki. Niemiecki rząd i rządy regionalne pracują nad sposobami ograniczenia strat w rozwijającym się dynamicznie handlu internetowym na takich platformach jak na przykład Amazon czy Ebay.

 

Ministerstwo finansów planuje zmiany w prawie


Ministrowie finansów krajów związkowych ustalili pod koniec listopada ubiegłego roku w Berlinie, że operatorzy platform internetowych powinni być w pewnym stopniu odpowiedzialni za firmy.


Niemieckie ministerstwo finansów zamierza przygotować w tym celu odpowiedni projekt ustawy. Jeśli tworzenie rządu będzie się przedłużało, to z inicjatywą takiego projektu mogą też do końca marca wystąpić reprezentowane w Bundesracie kraje związkowe.


Niemiecki skarb państwa ponosi ogromne straty, jeśli dostawcy z Chin czy innych krajów trzecich, świadomie lub nieświadomie nie odprowadzają w Niemczech podatku obrotowego w wysokości 19 proc. za oferowane na platformach internetowych smartfony.

 

Amazon: dokonujemy weryfikacji kont


Thomas Eigenthaler, przewodniczący związku zawodowego pracowników skarbówki, szacuje te straty nawet na blisko miliard euro. Rzecznik Amazona powiedział, że grupa udostępnia sprzedawcom informacje, aby wesprzeć ich w dopełnianiu finansowych zobowiązań.


Jeśli Amazon zostanie poinformowany, że sprzedawca nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań podatkowych, koncern "dokonuje weryfikacji konta, a nawet je zamyka, jeśli sprzedawca nie przedstawi ważnego numeru VAT" – poinformował rzecznik Amazona.


Reuters, Deutsche Welle

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze