"Niemcy są naszym najważniejszym partnerem". Kanclerz Austrii dystansuje się od spekulacji o sojuszu z V4

Świat
"Niemcy są naszym najważniejszym partnerem". Kanclerz Austrii dystansuje się od spekulacji o sojuszu z V4
PAP/EPA/FLORIAN WIESER

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zdystansował się w piątek od sugestii, że Wiedeń mógłby w znacznym stopniu zestroić swoją politykę z państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4), podkreślając tradycyjnie silny związek Austrii z Niemcami.

Odnosząc się do spekulacji, że pod rządami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z eurosceptyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe) Wiedniowi może być bliżej do państw Grupy Wyszehradzkiej niż do Europy zachodniej, Kurz ostrzegł przed "nadinterpretowaniem spraw".

 

- Są kroki i inicjatywy, w których napotykamy dobrą wolę w krajach zachodniej Europy. Są inne, w których być może dostaniemy aplauz od państw Grupy Wyszehradzkiej, i jeszcze inne, w których zgadzamy się ze wszystkimi 27 członkami UE - powiedział Kurz.

 

"Francuski prezydent ma aspiracje, żeby coś w UE zmienić"

 

Kurz, który wybiera się w najbliższych tygodniach z wizytami do Berlina i Paryża, oznajmił, że liczy na "dobrą wymianę" z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i podkreślił, że "Niemcy są naszym największym sąsiadem, naszym najważniejszym partnerem gospodarczym".

 

O prezydencie Francji Emmanuelu Macronie powiedział: "Jest to dla nas wszystkich w UE zdecydowanie pozytywne, że jest francuski prezydent, który ma aspiracje, żeby coś w UE zmienić". Kurz opowiedział się też za Unią silną "w dużych sprawach" takich jak bezpieczeństwo granic, ale pozostawiającą wiele decyzji na temat prowadzonej polityki państwom i regionom.

 

Prezydencja w Radzie UE w czasie finalizowania rozmów ws. Brexitu

 

Austria przejmie prezydencję w Radzie UE w drugiej połowie 2018 roku, kiedy to finalizowane mają być rozmowy na tematy wyjścia ze Wspólnoty Wielkiej Brytanii. - Mam wielką nadzieję, że uda nam się zorganizować uporządkowane wyjście Brytyjczyków - powiedział Kurz.

 

Nowo sformowany rząd Austrii zebrał się w piątek na swoje pierwsze, dwudniowe posiedzenie, na którym ustalono plan prac rządu na 2018 rok i przyjęto pierwszych sześć z dwóch tysięcy pozycji programowych - referowali po posiedzeniu Kurz i wicekanclerz Heinz-Christian Strache z koalicyjnej FPOe.

 

Wśród uchwalonych decyzji jest m.in. obniżka składek na ubezpieczenie od bezrobocia oraz kontrowersyjne zmiany w świadczeniach na mieszkające za granicą dzieci. Na najbliższe dwa lata rząd przygotowuje oszczędności na kwotę 2,5 mld euro na najbliższe dwa lata.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie