MSWiA wydało nową decyzję ws. ustalenia terenu zamkniętego na pl. Piłsudskiego

Polska
MSWiA wydało nową decyzję ws. ustalenia terenu zamkniętego na pl. Piłsudskiego
Google Maps

MSWiA wydało nową decyzję ws. ustalenia terenu zamkniętego obejmującego działki przy placu Piłsudskiego. Wcześniej wojewoda mazowiecki zwrócił się do stołecznego ratusza o nowy podział działek; chodzi o wyłącznie z obszaru zamkniętego stołecznych dróg.

"Minister (spraw wewnętrznych i administracji - red.) wydał decyzję mówiącą o tym, że ustala teren zamknięty na określonych działkach" - poinformowało PAP MSWiA.

 

Z Dziennika Urzędowego ministra spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w czwartek została wydana nowa decyzja ws. ustalenia terenu zamkniętego w okolicach placu Piłsudskiego.

 

"Ustala się jako teren zamknięty obszar obejmujący działki (...) zlokalizowane przy Placu Marszałka J. Piłsudskiego w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, województwo mazowieckiego" - napisano w decyzji szefa MSWiA.

 

"Są to działki, które nie obejmują ulicy"

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że do urzędu miasta najpierw został złożony wniosek od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS), który zażądał wydania decyzji ws. nowego podziału działek przy pl. Piłsudskiego.

 

W decyzji szefa MSWiA ws. ustalenia nowego terenu zamkniętego wymieniono numery działek już z nowej ewidencji. - I są to działki, które już nie obejmują ulicy - powiedział Milczarczyk.

 

Jego zdaniem, zmiany mogą wynikać z faktu, że wojewoda nie ma kompetencji do administrowania stołecznymi drogami.

 

Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz poinformowała, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki wystąpił o podział nieruchomości "w celu wydzielenia obszarów o różnym przeznaczeniu, w tym obszarów stanowiących drogi publiczne". Prezydent Warszawy zatwierdził ten podział 29 grudnia 2017 r. i na tej podstawie - jak napisała Filipowicz - Biuro Geodezji i Katastru m.st. Warszawy wprowadziło zmiany w ewidencji gruntów i budynków.

 

- W związku z powyższym minister infrastruktury i budownictwa wygasił trwały zarząd Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego do wydzielonych nieruchomości, stanowiących drogi. Natomiast minister spraw wewnętrznych i administracji ograniczył teren zamknięty do działek pozostających nadal w trwałym zarządzie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

 

"Będzie nadal dostępny dla mieszkańców, gości i turystów"

 

31 października szef MSWiA Mariusz Błaszczak podpisał pierwszą decyzję ws. ustalenia pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym. Resort powoływał się w uzasadnieniu m.in. na kwestie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Wyjaśniał, że do zapewnienia przez wojewodę współdziałania wszystkich, działających w województwie, organów administracji rządowej i samorządowej oraz kierowania ich działalnością w zakresie m.in. bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, niezbędny jest zarezerwowany teren, gdzie w "sytuacji realnego zagrożenia" wojewoda będzie mógł wykonywać swoje obowiązki.

 

Resort spraw wewnętrznych i administracji informował, że Plac Piłsudskiego będzie nadal dostępny dla mieszkańców, gości i turystów - jego teren nie zostanie ogrodzony.

 

Jako pierwsze o nowej decyzji ws. ustalenia terenu zamkniętego przy pl. Piłsudskiego poinformowało radio RMF FM.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie