Korea Północna usiądzie do rozmów z Południem. Zostanie omówiona m.in. kwestia uczestnictwa KRLD w igrzyskach w Pjongczangu

Świat
Korea Północna usiądzie do rozmów z Południem. Zostanie omówiona m.in. kwestia uczestnictwa KRLD w igrzyskach w Pjongczangu
Reuters

Korea Płn. zaakceptowała zaproszenie swego południowego sąsiada do przeprowadzenia rozmów dwustronnych na wysokim szczeblu we wtorek w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw. Poinformował o tym minister ds. zjednoczenia, Bail Tae-hyun.

Podczas rozmów zostanie omówiona kwestia ewentualnego uczestnictwa delegacji i reprezentacji KRLD w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu w Korei Płd. Poruszone też zostaną inne kwestie ważne w relacjach dwustronnych.

 

W środę Korea Południowa i Korea Północna wznowiły kontakt przez specjalną linię łączności w Panmundżomie. Północnokoreańskie media podały przy tej okazji, że linię łączności uruchomił ponownie po długim okresie przerwy przywódca KRLD Kim Dzong Un.

 

Inicjatorem wznowienia kontaktów był Kim Dzong Un

 

To właśnie Kim Dzong Un był inicjatorem wznowienia kontaktów z Seulem. 1 stycznia oświadczył w noworocznym przesłaniu do narodu, że jest "otwarty na dialog" z Koreą Płd., i zadeklarował chęć wysłania delegacji z KRLD na igrzyska w Korei Płd. Podkreślił, że oficjalni przedstawiciele obu Korei mogą się spotkać w trybie pilnym, by przedyskutować możliwość udziału Korei Północnej w zimowej olimpiadzie.

 

Oferta Kim Dzong Una spotkała się z życzliwą reakcją w Seulu. Południowokoreański prezydent Mun Dze In zlecił resortom ds. zjednoczenia oraz kultury, sportu i turystyki, by w trybie pilnym przygotowały środki, które pomogłyby Korei Płn. wziąć udział w igrzyskach. Jednocześnie zaznaczył, iż poprawa stosunków między obu krajami musi być związana z rozwiązaniem kwestii północnokoreańskiego programu nuklearnego.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie