Prasa: atak na rosyjską bazę w Syrii. Zniszczono siedem samolotów

Świat
Prasa: atak na rosyjską bazę w Syrii. Zniszczono siedem samolotów
Reuters/Zdj. ilustracyjne
Wojna w Syrii. Zdj. ilustracyjne.

31 grudnia ostrzelano rosyjską bazę lotniczą Hmejmim w Syrii; w wyniku ataku zniszczonych zostało co najmniej siedem samolotów - poinformował w środę wieczorem rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła wojskowo-dyplomatyczne. Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że w wyniku ataku zginęło dwóch rosyjskich wojskowych.

Według gazety był to jeden z najpoważniejszych tego typu incydentów od czasu rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii jesienią 2015 roku.

 

W wyniku ostrzału moździerzowego, dokonanego przez - jak pisze "Kommiersant" - "islamskich radykałów", rosyjska armia poniosła znaczne straty. Zniszczone zostały co najmniej cztery bombowce typu Su-24, dwa myśliwce Su-35S i samolot transportowy An-72, a także skład amunicji. Rannych zostało ponad 10 rosyjskich żołnierzy.

 

"Gdy zapadła noc na bazę lotniczą w Hmejmim nastąpił nagły atak moździerzowy ze strony napastników", w którym "zginęło dwóch wojskowych" - przekazał resort obrony cytowany przez media.

 

Ministerstwo zdementowało jednocześnie informacje dziennika "Kommiersant", iż w ataku zostało "całkowicie zniszczonych" siedem samolotów bojowych.

 

Wypadek śmigłowca bojowego


Wcześniej w środę ministerstwo poinformowało, że 31 grudnia wskutek usterki technicznej rozbił się w Syrii rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24. Zginęło dwóch członków załogi.

 

Baza Hmejmim w prowincji Latakia na zachodzie Syrii jest głównym punktem oparcia kontyngentu rosyjskiego lotnictwa bojowego, interweniującego w konflikcie syryjskim po stronie rządowej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie