"Polskie placówki zagraniczne mogą wspierać WOŚP". MSZ odpowiada na "nieprawdziwe" informacje

Polska
"Polskie placówki zagraniczne mogą wspierać WOŚP". MSZ odpowiada na "nieprawdziwe" informacje
Facebook/WOŚP

Polskie placówki zagraniczne mogą udzielać pomocy w realizacji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeśli o takie wsparcie zwrócą się obywatele polscy - poinformowało w czwartek Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Nieprawdą jest, że resort spraw zagranicznych wydał wspominane w przestrzeni publicznej polecenie placówkom zagranicznym nieangażowania się w pomoc w realizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - podkreślił resort w nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej "nieprawdziwych informacji o rzekomym wydaniu placówkom zagranicznym zakazu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych angażowania się w pomoc w realizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".

 

"Placówki zagraniczne mogą udzielać pomocy temu projektowi, jeśli o takie wsparcie zwrócą się obywatele polscy" - podkreślono w komunikacie. Jak zaznaczono, polskie placówki wielokrotnie służyły taką pomocą w przeszłości.

 

26. Finał WOŚP odbędzie się w 14 stycznia

 

"Wszystkie działania jednak winny mieścić się w ramach obowiązującego reżimu prawnego związanego z wykonywaniem funkcji dyplomatycznych lub konsularnych, w tym z obowiązkiem przestrzegania przepisów prawa międzynarodowego (m.in. Konwencja Wiedeńska z 1961 o stosunkach dyplomatycznych w art. 41 ust. 2), które wyraźnie określają przeznaczenie pomieszczeń misji dyplomatycznej i nakładają zakaz użytkowania ich do celów innych wykonywanie działalności dyplomatycznej" - czytamy w komunikacie.

 

Według resortu "pojawienie się tych nieprawdziwych informacji uznać należy za celowe działanie mające na celu zdyskredytowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskich przedstawicielstw dyplomatycznych za granicą".

 

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie