"Duduś" przekazany polskiej policji. Był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania

Polska
"Duduś" przekazany polskiej policji. Był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania
Polsat News/Zdj. archiwalne
Na zdjęciu "Duduś" i "Oczko" podczas procesu ws. udzielenia pomocy w zabójstwie ochroniarzy w klubie w 1995 r. Zdjęcie archiwalne.

Poszukiwany na mocy europejskiego nakazu aresztowania Marek D. ps. "Duduś", który miał m.in. handlować papierosami w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, został przekazany polskiej policji - poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa w Szczecinie.

Jak poinformowała naczelnik zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej Aldona Lema, niemieckie służby przekazały "Dudusia" do Polski w środę. - Czekamy na informację o miejscu osadzenia podejrzanego, wtedy prokurator wyda nakaz doprowadzenia w celu przesłuchania podejrzanego i przedstawienia mu zarzutów - dodała Lema.

 

Prokurator przypomniała, że Markowi D. zostaną przedstawione trzy zarzuty: udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem oraz przestępstwa skarbowego polegającego na obrocie wyrobami akcyzowymi pozbawionymi znaków akcyzy.

 

Pod koniec września br. prokuratura skierowała akt oskarżenia ws. grupy przestępczej zajmującej się handlem papierosami bez akcyzy, który objął siedem osób. Wśród nich byli ludzie związani z Markiem M. ps. "Oczko", m.in. "Duduś", za którym Sąd Okręgowy w Szczecinie wydał list gończy oraz europejski nakaz aresztowania.

 

Gang "Oczki"


"Oczko" w 2003 r. został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za kierowanie zbrojną grupą przestępczą. Ma ponownie stanąć przed sądem za zlecenie w 1997 r. zabójstwa Wiktora Fiszmana, szefa białoruskiej mafii. Poprzedni wyrok 25 lat pozbawienia wolności został uchylony.

 

"Duduś" w 2000 r. został skazany na 13 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w grupie przestępczej "Oczki". Sąd wówczas orzekł, że był on najbliżej związany z szefem grupy.

 

Gang, którym kierował "Oczko", działał w Szczecinie i w innych częściach Pomorza Zachodniego od 1993 do 1997 r. Zorganizowana przez Marka M. grupa przestępcza handlowała narkotykami, dopuszczała się wymuszeń rozbójniczych, porwań dla okupu, czerpała też korzyści z przydrożnej prostytucji.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie