W Kaliszu powstanie największa komenda policji w Polsce. Za 57 mln zł

Polska
W Kaliszu powstanie największa komenda policji w Polsce. Za 57 mln zł
PAP/Tomasz Wojtasik

- W ramach programu modernizacji służb mundurowych zostanie zrealizowanych w kraju 209 inwestycji za ponad 9 mld złotych; kaliska komenda policji będzie największą w Polsce - zapowiedział w środę w Kaliszu wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

Wiceminister uczestniczył w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

 

- Ta budowa jest możliwa dzięki wprowadzeniu 4-letniego programu modernizacji Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR, na realizację którego zaplanowano ponad 9 mld złotych. Budujemy komendy, komisariaty, posterunki, modernizujemy istniejące obiekty, kupujemy sprzęt i wyposażenie, a także podwyższamy wynagrodzenia - poinformował Zieliński zebranych na uroczystości.

 

Zapowiedział, że takich inwestycji, jak ta w Kaliszu, będzie więcej, bowiem zaplanowano ich łącznie 209, "ale ta w Kaliszu należy do największych i bardzo oczekiwanych, ponieważ kaliska policja funkcjonuje w czterech obiektach", a pracuje w niej ponad 500 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

 

Zieliński dodał, że te działania są realizowane po to, żeby "Polacy mogli czuć się bezpiecznie, a na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać".

 

Zakończenie budowy na 100-lecie policji

 

Jak poinformował projektant kaliskiej komendy Konrad Furman, powierzchnia użytkowa budynku nowej Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wynosi ponad 10 tys. metrów kw. W skład zespołu wchodzą budynek główny dla 400 funkcjonariuszy, którzy będą mogli pracować na jednej zmianie, strzelnica, sala gimnastyczna i siłownia, miejsca warsztatowe, stacja obsługi pojazdów, budynki garażowe, ok. 100 miejsc parkingowych oraz budynek kynologiczny, służący do tresury psów policyjnych.

 

Koszt inwestycji wynosi 57 mln złotych, z czego 10 mln pochodzi z budżetu miasta Kalisza.

 

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu Piotr Mąka zapewnia, że inwestycja poprawi dostęp mieszkańców do policji i wpłynie na efektywność pracy funkcjonariuszy.

 

Budowa nowej komendy ma zostać zakończona zgodnie z umową w 2019 roku a więc na 100-lecie polskiej policji.

 

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego uczestniczyli z-ca Komendanta Głównego Policji Helena Michalak, komendanci policji z terenu Wielkopolski, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i duchowieństwa oraz wykonawcy inwestycji.

 

Tysiąc samochodów w ciągu trzech lat 

 

Wiceszef MSWiA odwiedził w Kaliszu także strażaków z Komendy Miejskiej PSP, którym wręczył kluczyki do nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego o wartości 1 mln 200 tys. zł.

 

- Niech ten samochód służy jak najlepiej, dobrze, gdyby służył tylko do ćwiczeń, a nie do akcji, ale wiemy, że życie niesie różne zagrożenia - powiedział.

 

Zieliński zapowiedział, że z programu modernizacji służb mundurowych i ze środków unijnych w ciągu trzech lat zostanie kupionych łącznie 1000 samochodów ratowniczo-gaśniczych z przeznaczeniem dla straży zawodowej i ochotników. W 2017 roku kupiono łącznie 337 samochodów.

- Mamy w Polsce 31 tysięcy strażaków zawodowych i kilkaset tysięcy strażaków ochotników. To jest bardzo potrzebna i ofiarna siła, więc musimy o nich dbać - powiedział Zieliński.

 

W ramach programu modernizacji służb mundurowych PSP otrzymała w 2017 roku dotację w wysokości 1 mld 723 mln zł, z czego 501 mln trafiło do OSP. Środki - jak podkreślił wiceminister - przeznaczone są na zakup sprzętu i samochodów.

 

Spadła liczba ofiar śmiertelnych

 

Wiceminister przypomniał, że straż pożarna musi reagować na najróżniejsze zagrożenia, a w 2017 roku tylko 28 procent w skali kraju stanowiły akcje dotyczące gaszenia pożarów, reszta działań dotyczyła innych zagrożeń, przede wszystkim związanych z warunkami atmosferycznymi.

 

Komendant Główny PSP Leszek Suski podkreślił, że straż pożarna od lat czyni starania, aby czas dojazdu do zdarzeń był jak najkrótszy, a prowadzenie działań ratowniczych - najbardziej efektywne.

 

Jak podał, w 2015 r. strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 447 tysięcy razy, w 2016 - 73 tysiące razy więcej, ale - jak podkreślił komendant Suski - spadła liczba ofiar śmiertelnych.

 

- Podczas gdy w 2017 roku odnotowano 470 ofiar, to w poprzednich latach było ich ponad 500 - powiedział.

 

Środki na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla PSP w Kaliszu pochodziły z trzech źródeł. Najwięcej, bo 700 tys. złotych na ten cel przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska a pozostałą kwotę sfinansowano z budżetów Starostwa Powiatowego w Kaliszu i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze