Sztormy odsłoniły na plaży w Dziwnówku bunkry z czasów zimnej wojny

Polska
Sztormy odsłoniły na plaży w Dziwnówku bunkry z czasów zimnej wojny
Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

- Na plaży w Dziwnówku (Zachodniopomorskie) morze odsłoniło kolejny fragment umocnień obronnych. Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku - powiedział w środę Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Był to Batalionowy Rejon Umocniony dla 17. Baterii Artylerii Stałej, która znajdowała się w Mrzeżynie - wyjaśnił Dziemba. Dodał, że całe polskie wybrzeże było w ten sposób ufortyfikowane.

 

Tunele, punkty obserwacyjne, stanowiska dla karabinów

 

- Umocnienia tego typu były tworzone z prefabrykatów, a także z żelbetonu. Nie wszystkie były wyposażone tak samo, ale zwykle składały się na nie tunele, punkty obserwacyjne, a także stanowiska dla karabinów maszynowych. Były to konstrukcje ułatwiające komunikację terenową między bateriami stałymi - powiedział Dziemba.

 

- Fortyfikacje szybko przestały zdawać egzamin, bo były zasypywane przez piasek z wydm. Mimo to do lat 70. funkcjonowały w ramach strategii obrony polskiego wybrzeża - dodał.

 

 

Umocnienia także w Kołobrzegu 

 

Elementów fortyfikacji na niespełna pięciokilometrowym odcinku między Dziwnówkiem a Łukęcinem jest kilkanaście. Odsłonięte przez sztorm elementy budowli znajdują się w pasie technicznym wybrzeża, którym administruje Urząd Morski w Szczecinie.

 

Podobne elementy umocnień sztorm odsłonił w zeszłym roku w Kołobrzegu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie