Szkolny komisariat policji. Stanowisko dyżurnego, monitoring i koza jak w każdej komendzie - zakratowana

Polska
Szkolny komisariat policji. Stanowisko dyżurnego, monitoring i koza jak w każdej komendzie - zakratowana
Galeria zdjęć (9)

Pomieszczenie dla osób zatrzymanych, kraty, kamery i stanowisko dowodzenia dla dyżurnego oficera - tak wygląda szkolny komisariat policji. Do przesłuchiwania dzieci od niedawna służy tzw. niebieski pokój.

Po modernizacji szkolny komisariat na terenie szkoły Szkoły Policji w Słupsku (woj. pomorskie) został wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, możliwość podglądu wszystkich pomieszczeń i aplikacje takie same, jak na stanowisku dyżurnego prawdziwej jednostki terenowej policji. Szkolny Komisariat mimo charakteru szkoleniowego może być także wykorzystywany w służbie liniowej. W razie potrzeby może on przejąć wszystkie zadania kierowania ze słupskiej Komendy Miejskiej na przykład w razie powaznej awarii.

 

W Komisariacie Policji można w sposób kompleksowy prowadzić szkolenie obejmujące różne zagadnienia z pracy dyżurnego jednostki policji. Prowadzenie symulacji zdarzeń na poszczególnych stanowiskach jest możliwe dzięki dwóm reżyserkom, w których przebywają wykładowcy moderujący określone sytuacje.szkolny komisariat

 

Komisariat ma rejestrator rozmów – taki sam jak te, używane w komisariatach i komendach. Dzięki niemu każda korespondencja radiowa i telefoniczna jest nagrywana i można ją w dowolnym momencie odtworzyć.

 

Wszystkie pomieszczenia mają kamery i mikrofony rejestrujące cały czas obraz i dźwięk. Po przeprowadzonej symulacji cała grupa może przeanalizować szczegółowo przebieg ćwiczenia.

 

W komisariacie jest także Pomieszczenie dla Osób Zatrzymanych. Szkolna "koza" wygląda identycznie jak zwykły policyjny areszt. Uczestnicy szkolenia uczą się właściwego przyjmowania osób zatrzymanych, ich zwolniania, ćwiczą także nadzór nad osobami ujętymi lub doprowadzonym do wytrzeźwienia. Symulacja obejmuje także właściwe odnotowywanie wykonywanych czynności w dokumentacji służbowej znajdującej się w PDOZ.

 

Nowością jest niebieski pokój, czyli pomieszczenia przeznaczone do przesłuchiwania dzieci. W niebieskim pokoju zajęcia mogą prowadzić psychologowie.

 

Na stanowisku dyżurnego natomiast zainstalowany jest System Wspomagania Dowodzenia (SWD) oraz pozostałe aplikacje, które wykorzystuje swojej pracy oficer dyżurny jednostce terenowej. Baza danych szkolnego komisariatu zawiera jednak dane fikcyjne. A serwery nie są na co dzień połączone z systemem policyjnym.

 

Dzięki najnowszym technologiom w szkolnym komisariacie, oprócz szkolenia dyżurnych, mogą być prowadzone różnorodne zajęcia z innych czynności. Możliwe są tam ćwiczenia z zabezpieczenie miejsca zdarzenia lub symulacja specjalistycznego przesłuchania.

 

Służą do tego m.in. dwie sale wykładowe i dwie reżyserki - dzięki temu można realizować równolegle dwa niezależne szkolenia. Z nowoczesnej bazy korzystają przede wszystkim policjanci służby dyżurnej, którzy w takcie miesięcznego pobytu szkolą się w takich samych warunkach, w jakich na co dzień pełnią służbę.


Młodzi policjanci, którzy rozpoczynają dopiero kariere zawodową mogą w szkolnym komisariacie zapoznać się z funkcjonowaniem typowego terenowego komisariatu, w którym funkcjonariusz zazwyczaj rozpoczyna pracę po zakończeniu podstawowego szkolenia zawodowego.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!