"Procedura KE wobec Polski nie ma faktycznych podstaw". Orban przekonuje, że "Węgry stoją za Polską"

Świat
"Procedura KE wobec Polski nie ma faktycznych podstaw". Orban przekonuje, że "Węgry stoją za Polską"
PAP/Radek Pietruszka

Procedura wytoczona przez Komisję Europejską wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie jest nieprawidłowe; Polskę spotyka niesprawiedliwość, wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje nam stanąć przy jej boku - powiedział w środę premier Węgier Viktor Orban.

Szef węgierskiego rządu został zapytany w wieczornym wywiadzie z TVP Info o to, jak Budapeszt zachowa się w razie głosowania Rady Europejskiej w sprawie nałożenia sankcji na Polskę w ramach art. 7 unijnego traktatu.

 

- Węgry stoją za Polską. Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe - odpowiedział Orban. Jak dodał, Polskę spotyka ze strony KE niesprawiedliwość, a "wspólnota losu Europy Środkowej" nakazuje Węgrom "stanąć przy boku Polski".

 

"Najważniejszym aktorem V4 jest oczywiście Polska"

 

- W ostatnich latach okazało się, że Europa Środkowa jest znacznym aktorem sceny europejskiej. Europejczycy z Europy Środkowej razem występują i potrafią osiągać cele. Największym, najważniejszym aktorem Grupy Wyszehradzkiej, Europy Środkowej jest oczywiście Polska - powiedział Orban.

 

Jak mówił, "Zachód musi przyzwyczai się do faktu, że kraje środkowoeuropejskie wzmocniły się, zarówno każde z osobna jak i razem jako cała Grupa Wyszehradzka".

 

- Wzrosły nasze wpływy na politykę europejską i oczekujemy, że przynajmniej będziemy mieli taki wpływ, w jakim stopniu przyczyniamy się do rozwoju Europy - podkreślił szef węgierskiego rządu.

 

Jak mówił, Grupa Wyszehradzka pełni rolę stabilizacyjną w Europie, "gdyby jej nie było wówczas cała europejska gospodarka stała by znacznie gorzej".

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie