Policjant śmiertelnie postrzelił mężczyznę. Prokuratura skierowała akt oskarżenia

Polska
Policjant śmiertelnie postrzelił mężczyznę. Prokuratura skierowała akt oskarżenia
Polsat News

Szczecińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. policjanta, który niezasadnie użył broni palnej i spowodował nieumyślnie śmierć mężczyzny, którego chciał zatrzymać - poinformowała w środę prokuratura.

W sierpniu 2016 r. policjant Krzysztof O. podczas próby zatrzymania kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli, śmiertelnie go postrzelił. Funkcjonariusz twierdzi, że najpierw oddał strzał ostrzegawczy, a później strzelił w kierunku pojazdu.

 

Kierowca, który zginął na miejscu, był notowany za przestępstwa kryminalne, m.in. drogowe; stracił prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

 

Prokuratura zarzuciła Krzysztofowi O., że nie dopełnił obowiązków służbowych, a także przekroczył uprawnienia przez niezasadne użycie broni palnej wobec pokrzywdzonego, czym doprowadził do nieumyślnego spowodowania jego śmierci.

 

"Wbrew rozkazom nie objął wyznaczonego rejonu"


Według śledczych, 12 sierpnia ub.r. podejrzany z drugim funkcjonariuszem został wyznaczony do patrolowania określonego rejonu miasta. O. z własnej inicjatywy i wbrew rozkazom nie objął wyznaczonego rejonu, lecz podjął działania zmierzające do ustalenia tożsamości mężczyzny kierującego seatem ibizą, który dwa dni wcześniej odjechał z miejsca kontroli drogowej przed jej zakończeniem.

 

O. z drugim policjantem udali się na ul. Rymarską, nie powiadamiając o tym dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

 

O. dostrzegł tam poszukiwany pojazd i zdecydował o zatrzymaniu kierującego. Ten jednak na widok policji zaczął uciekać. Podczas pościgu kontynuowanego pieszo - bez udziału drugiego policjanta - oskarżony użył broni palnej, zdaniem prokuratury - wbrew przepisom oraz przy braku należytej widoczności.

 

Grozi mu do 5 lat więzienia


Krzysztof O. został w połowie 2017 r. zwolniony ze służby. Za zarzucane przestępstwo, m.in. na podstawie art. 155 kodeksu karnego, O. grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Drugi policjant pełniący wtedy służbę z O. - według prokuratury - nie dopełnił obowiązków służbowych. W tej sprawie prokurator skierował wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania. Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego przestępstwa, wyraził żal oraz złożył wniosek o warunkowe umorzenie wobec niego postępowania.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie