Niebawem na Ziemi będzie 8 mld ludzi. Wzrost liczby ludności można śledzić w internecie

Świat
Niebawem na Ziemi będzie 8 mld ludzi. Wzrost liczby ludności można śledzić w internecie
Wikimedia Commons/!KrzysiekBu!/CC-BY-SA 3.0
Gęstość zaludnienia na świecie według jednostek administracyjnych

W 2017 roku na świecie było 7 mld 592 mln ludzi, a średnia wieku wynosiła 29,9 lat. Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2023 roku populacja na świecie wzrośnie do 8 mld, a około 2056 roku do 10 mld. W pierwszych dniach 2018 roku na świat przyszło już ponad milion dzieci.

Serwis "Worldometers", w oparciu o dane ONZ, publikuje statystyki i prognozy dot. światowej populacji, ekonomii, systemów edukacji, środowiska, energii czy żywności. 

 

Oprócz map, wykresów i diagramów, na portalu znaleźć można m.in. licznik wskazujący przybliżone dane dot. aktualnej populacji na świecie. 

 

 

 

Wzrost liczby ludności przebiega wolniej niż w przeszłości 

 

Szacuje się, że w XVIII w.p.n.e. na świecie żyło około 5 mln ludzi. Światowa populacja przekroczyła miliard mieszkańców dopiero w czasie rewolucji przemysłowej, około 1800 roku. W ciągu kolejnych 130 lat liczba ludzi na świecie podwoiła się i przekroczyła 2 mld. W 1987 roku populacja globu wynosiła już 5 mld.

 

W 2017 roku na świecie żyło 7 mld 550 mln ludzi, czyli o 1,12 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak wskazuje "Worldometers", wzrost liczby ludności w XXI w. przebiega zdecydowanie wolniej niż w przeszłości. 

 

Według szacunków ONZ, w 2023 roku populacja na świecie wzrośnie do 8 mld, a około 2056 roku do 10 mld. Społeczeństwo ma być wówczas starsze niż obecnie. Średnia wieku wszystkich mieszkańców Ziemi ma wtedy wynosić 36 lat. Obecnie wynosi 29,9 lat.

 

Liczba ludzi, którzy kiedykolwiek żyli na Ziemi szacuje się na około 108 miliardów, z czego około 7 proc. żyje obecnie.

 

Chrześcijaństwo przed islamem

 

Według danych za rok 2017, najwięcej, bo aż 59,7 proc. populacji świata, to mieszkańcy Azji. 16,6 proc. mieszkańców globu zamieszkuje Afrykę, a 9,8 proc. Europę.

 

Dominującą religią na świecie jest chrześcijaństwo, które wyznaje 31 proc. światowej populacji. Spośród wszystkich chrześcijan, 50 proc. to katolicy, a 37 proc. protestanci.

 

Blisko 1,6 mld ludności świata wyznaje islam, z czego 87-90 proc. to sunnici. Według danych ONZ, ponad 1,1 mld ludzi na świecie nie wyznaje żadnej religii.

 

Indie mają wyprzedzić Chiny 

 

Krajem o największej liczbie mieszkańców pozostają Chiny (1,4 mld). Na drugim miejscu znalazły się Indie (1,3 mld), które o ponad miliard mieszkańców wyprzedzają trzecie w statystykach Stany Zjednoczone.

 

Liczbę 100 mln mieszkańców przekroczyły także kolejno: Indonezja, Brazylia, Pakistan, Nigeria, Bangladesz, Rosja, Meksyk, Japonia, Etiopia i Filipiny.

 

fot. worldometers.info 

 

Według szacunków ONZ, do 2050 roku to Indie będą najbardziej zaludnionym państwem na świecie. Na drugim miejscu mają być wówczas Chiny, a na trzecim Nigeria. 

 

Polska w zestawieniu za 2017 rok zajmuje 37. miejsce z liczbą 38 mln 171 tys. mieszkańców. Średnia wieku mieszkańców naszego kraju wynosi 40 lat. 

 

polsatnews.pl 

zdr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie