Morawiecki na Węgrzech. Rozmowy z Orbanem o przyszłości UE, migracji i praworządności

Świat

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę rano do Budapesztu, gdzie spotkał się m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Oficjalny program wizyty przewiduje rozmowy dotyczące energetyki, migracji, Inicjatywy Trójmorza i reformy UE. Najważniejsze będą jednak rozmowy dotyczące stanowiska Węgier ws. uruchomienia wobec Polski artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej.

Podczas wizyty zaplanowano również spotkanie Morawieckiego z prezydentem Węgier Janosem Aderem. W podróży premierowi towarzyszy m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski, wiceszef tego resortu Konrad Szymański oraz Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.

 

Podczas poniedziałkowego wywiadu w TVP Info Morawiecki poinformował, że z Orbanem będzie chciał rozmawiać o sprawach pozytywnych: "o inicjatywach Trójmorza, o tym, że Europa Środkowa musi być silna poprzez swoje wzajemne powiązania - handlowe, drogowe, kolejowe, infrastrukturalne, różnego rodzaju energetyczne i gazowe".

 

"Via Carpatia stworzy nowe perspektywy rozwojowe"

 

Zdaniem Morawieckiego Europa Środkowa "nie może podlegać szantażom rosyjskim z punktu widzenia sprzedaży gazu, dyktatom cenowym, chcemy o tym wszystkim rozmawiać również z naszymi bratankami Węgrami, bo do tej pory np. infrastruktura rozwijała się (na linii) Wschód-Zachód, a Północ-Południe, krótko mówiąc, tych połączeń nie ma".

 

- My chcemy budować Via Carpatia od północno-wschodniej naszej granicy po południowo-wschodnią, ale dalej na południe, przez Słowację, Węgry, Rumunię do południowej Europy - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, stworzy to "nowe perspektywy rozwojowe i o tym chcę przede wszystkim rozmawiać z panem premierem Viktorem Orbanem".

 

 

- To pierwsza bilateralna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego. To, że ona odbywa się na Węgrzech, stanowi nie tylko podkreślenie tego, że zależy nam na dalszej dobrej polsko-węgierskiej współpracy, ale także tego, że mamy szereg wspólnych celów, łączy nas podobne spojrzenie na wiele kwestii, w tym problematykę migracyjną - mówiła jeszcze przed wyjazdem rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 

"Poruszona zostanie też kwestia praworządności"

 

- Podczas wizyty omówione zostaną kwestie dwustronne oraz nowe perspektywy rozwojowe. Premierzy będą rozmawiać też o bieżącej agendzie Unii Europejskiej, przyszłości Wspólnoty, problematyce energetycznej, klimatycznej i migracyjnej - wskazała Kopcińska.

 

- Poruszona zostanie też kwestia praworządności i polityka bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-20" - dodała.

 

Wizytę Morawieckiego na Węgrzech komentowali w Polsat News wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) oraz dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

 

 

Orban odwiedził Warszawę we wrześniu 2017 roku. Spotkał się wtedy z ówczesną szefową rządu Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, a także z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie