Rząd na Litwie wprowadził świadczenia na dzieci na wzór programu 500+

Świat
Rząd na Litwie wprowadził świadczenia na dzieci na wzór programu 500+
VietovesLt/Wikimedia Commons/CC-BY-3.0

Rząd Litwy od stycznia wprowadził comiesięczne świadczenia na dzieci na wzór polskiego programu 500+ w wysokości 30 euro (ok. 132 zł). Od wtorku w lokalnych urzędach można składać wnioski na otrzymanie finansowego wsparcia.

- Bierzemy przykład z Polski, gdzie program 500+ świetnie się sprawdza i u nas również się sprawdzi - powiedział Tomas Tomilinas, wiceprzewodniczący rządzącej partii Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŻS).

 

Zgodnie z przyjętą ustawą 30 euro - niezależnie od dochodów rodziców - otrzyma każde dziecko poniżej 18. roku życia, a jeżeli się uczy - do 21. roku życia. Dzieci z rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci), a także z rodzin o niższych dochodach otrzymają 58,5 euro (ok. 258 zł).

 

Z inicjatywą wprowadzenia pieniędzy na dzieci na wzór polski wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

 

W założeniu równowartość 500+

 

- Naszą propozycją było wypłacanie miesięcznego świadczenia w wysokości 120 euro, równowartości 500 złotych. Jednakże z braku środków budżetowych projekt ten "osiadł" w sejmowych szufladach - powiedziała  posłanka AWPL-ZChR Wanda Krawczonok.

 

Rząd zapewnił, że wysokość świadczenia na dzieci każdego roku będzie wzrastać i w 2020 roku wyniesie 100 euro. - 30 euro na dziecko to zdecydowanie za mało - uważa Krawczonok, wyrażając nadzieję, że rząd dotrzyma danego słowa.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie