CSU chce zmniejszyć świadczenia socjalne dla uchodźców. "Jesteśmy najhojniejszym krajem Europy. To błąd"

Świat
CSU chce zmniejszyć świadczenia socjalne dla uchodźców. "Jesteśmy najhojniejszym krajem Europy. To błąd"
Wikimedia Commons/Voice of America News

Politycy współrządzącej Niemcami partii CSU uważają, że uchodźcy otrzymują zbyt wysokie świadczenia socjalne. Ponadto chcą, aby wszyscy imigranci byli poddawani przymusowym badaniom lekarskim. Ma to pomóc władzom w ustalaniu ich wieku. CSU od jakiegoś czasu żąda zaostrzenia polityki migracyjnej.

– Chcemy ograniczyć świadczenia, aby Niemcy przestały być magnesem dla uchodźców z całego świata – powiedział monachijskiej gazecie "Münchner Merkur" szef grupy parlamentarnej CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt.

 

Jego zdaniem Niemcy są najhojniejsi ze wszystkich krajów europejskich i przez to stanowią główny cel przyjazdu imigrantów. Dobrindt chce, aby wydłużyć do 36 miesięcy okres, w którym osoby ubiegające się o azyl otrzymują jedynie takie środki finansowe, które pozwalają pokryć podstawowe potrzeby. Obecnie prawo stanowi, że już po upływie 15 miesięcy zasiłki podnoszone są do poziomu zbliżonego do normalnych świadczeń socjalnych.

 

Obowiązkowe badanie wieku

 

CSU będzie domagać się również obowiązkowych badań lekarskich, które potwierdzą wiek imigrantów. Urzędnicy mają duży problem z weryfikacją danych, jakie podają uchodźcy. Często, aby uzyskać większe wsparcie ze strony państwa utrzymują, że są nieletni. Trudniej jest ich również wydalić z kraju.

 

Propozycja pojawiła się po tragedii, do której doszło pod koniec grudnia w Kandel w Nadrenii-Palatynacie, kiedy to młody uchodźca z Afganistanu zabił 15-latkę. Podejrzany utrzymuje, że jest nieletni, ale służby mają co do tego duże wątpliwości. 

 

Pomysł obowiązkowych badań skrytykowała Izba Lekarska. Jej przewodniczący Frank Montgomery powiedział "Sueddeutsche Zeitung”", że przeprowadzanie badań u wszystkich uchodźców byłoby naruszeniem ludzkiej godności. CSU jednak obstaje przy swojej propozycji i twierdzi, że badania rentgenowskie są tylko jedną z metod określania wieku.

 

dw.com

nro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie