Antyrządowe protesty w Iranie. 9 ofiar nocnych starć, w tym 11-latek

Świat
Antyrządowe protesty w Iranie. 9 ofiar nocnych starć, w tym 11-latek
Reuters

Dziewięć osób zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w Iranie podczas antyrządowych demonstracji i towarzyszących im starć - poinformowała irańska telewizja państwowa. Oznacza to, że od 28 grudnia, kiedy zaczęły się protesty, zginęło 21 osób.

Sześć osób poniosło śmierć podczas ataku na komisariat policji w Ghahdaridżanie. Według telewizji starcia sprowokowali uczestnicy protestu, którzy próbowali ukraść broń z zaatakowanej placówki.

 

20-letni mężczyzna i 11-letni chłopiec zginęli w miejscowości Chomeiniszahr. W Nadżafabadzie życie stracił członek Gwardii Rewolucyjnej, a nie - jak wcześniej informowano - policjant. Wszyscy trzej zginęli od strzałów z broni myśliwskiej.

 

Trzy miasta, w których protestujący stracili życie, znajdują się w prowincji Isfahan w środkowej części kraju.

 

"Wrogowie Iranu wykorzystywali różne narzędzia"

 

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei we wtorek oskarżył wrogów kraju o wywoływanie niepokojów społecznych w związku z demonstracjami.

 

"W ostatnich dniach wrogowie Iranu wykorzystywali różne narzędzia, w tym gotówkę, broń, politykę i aparat wywiadowczy, do wywołania problemów dla Islamskiej Republiki" - podkreślił ajatollah w oświadczeniu zamieszczonym na jego stronie internetowej.

 

Chamenei zapowiedział, że wystąpi z przemówieniem do narodu w sprawie ostatnich wydarzeń, "gdy nadejdzie właściwy moment".

 

 

Bezrobocie i podwyżki cen

 

W Iranie trwają protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego.

 

Manifestacje rozpoczęły się w Meszhedzie, drugim największym mieście kraju, ale wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miasta w Iranie, w tym Teheran.

 

PAP

mta/zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze