Portugalia: kierowcy testują bransolety ostrzegające przed zaśnięciem

Świat
Portugalia: kierowcy testują bransolety ostrzegające przed zaśnięciem
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/marsjo

Kierowcy autobusów w północnej Portugalii testują bransolety ostrzegające ich przed zmęczeniem podczas jazdy. Urządzenie wydaje sygnały ostrzegawcze, gdy uznaje, że kierowca jest bliski zaśnięcia.

W opinii Miguela Monteiro, który współpracuje z portugalskimi uczelniami w zakresie testów urządzeń elektronicznych, bransoleta dla kierowców przyjmie się nie tylko w tym iberyjskim kraju, ale w całej Europie.

 

- Urządzenie to jest niezwykle cenne dla wszystkich użytkowników dróg, a w szczególności dla kierowców autobusów, którzy często prowadzą pojazdy w stanie bardzo dużego zmęczenia. Dzięki bransolecie można uniknąć powszechnego powodu wypadków drogowych, jakim jest zaśnięcie kierowcy podczas jazdy - powiedział PAP Monteiro.

 

Bezpłatna kawa

 

Ekspert przypomniał, że w dużych krajach, takich jak Australia, niektóre firmy transportowe zawierają umowy z przydrożnymi stacjami paliw lub restauracjami, gdzie zmęczeni podróżą kierowcy autokarów mogą bezpłatnie napić się kawy.

 

Jak poinformował Andre Meira, współautor prototypu bransolety, rozpoczęte na początku grudnia testy nowatorskiego urządzenia objęły już kierowców linii Aveiro Bus, która należy do spółki Transdev Portugal.

 

Innowacyjny system ostrzegania przed zaśnięciem kierowcy nazywa się Trip Without Sleep (ang. podróż bez spania), prace nad nim rozpoczęła przed rokiem spółka Optimizer. W rozwoju projektu wspiera ją Politechnika Cavado e Ave w północnej Portugalii.

 

Mierzy uderzenia serca

 

- Bransoleta mierzy uderzenia serca kierowcy w czasie rzeczywistym, a dodatkowo uwzględnia temperaturę ciała i wilgotność skóry kierowcy. Jeśli urządzenie oceni, że prowadzący pojazd może zasnąć, zaczyna wibrować na nadgarstku kierowcy bądź emituje sygnał ostrzegawczy  - wyjaśnił Meira.

 

Specjalista zaznaczył, że wysłanie alertu do kierowcy następuje 5-10 minut wcześniej, niż zaczyna on odczuwać symptomy zmęczenia.

 

- Bransoleta, która - mamy nadzieję - będzie używana powszechnie przez kierowców autokarów, powinna przyczynić się do drastycznego spadku liczby wypadków. Dochodzi do nich często z powodu zmęczenia osób prowadzących pojazd czy wykonujących inne zadania, przy których powinni zachować trzeźwość umysłu  - dodał Meira.

 

PAP

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie