Blokada torów, szarpanina z policją i sokistami. Koszmarny powrót z Sylwestra w Zakopanem

Polska

Około trzystu pasażerów nie dostało się do specjalnego pociągu podstawionego na dworzec PKP w Zakopanem. Ludzie nie weszli do przedziałów mimo, że mieli bilety. Na peronie doszło do przepychanek, podróżni zablokowali tory. Interweniowała policja. W końcu około 900 turystów odjechało z godzinnym opóźnieniem. Jak co roku - od rana na zakopiance korek w kierunku Krakowa.

- To był dodatkowy pociąg podstawiony specjalnie dla sylwestrowiczów, ale potrzeby okazały się jeszcze większe, niż mogliśmy się spodziewać - powiedziała rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska.

 

Za ciasne przedziały

 

Pociąg PKP Intercity miał odjechać z Zakopanego o godz. 3:23, ale ostatecznie ruszył o godz. 4:40. Dla pasażerów kolej podstawiła jeden zastępczy autokar. Część podróżnych weszła na tory i zablokowała odjazd pociągu. Ludzie żądali zabrania ich do wagonów.

 

Pociąg ruszył z opóźnieniem dopiero po interwencji policji i Straży Ochrony Kolei.

 

Część pasażerów zwróciła bilety. Inni oczekiwali na kolejny pociąg. Rano o godz. 7:46 zaplanowany był powiększony skład, który również odjechał z opóźnieniem z dworca w Zakopanem.

 

- Zwróciliśmy się do kolei małopolskich o wcześniejsze podstawienie pociągów i przejęcie części pasażerów. Kolejny pociąg TLK z Zakopanego ma odjechać przed godz. 11. Pomału sytuacja na zakopiańskim dworcu się normuje - informowała przed południem rzeczniczka Intercity.

 

Pasażerowie, którzy mimo posiadania wykupionych wcześniej biletów nie wsiedli do pociągu, mają prawo do reklamacji.

 

Znowu to samo: korek na zakopiance

 

Od rana w poniedziałek kierowcy stali w korkach na tzw. zakopiance.

 

Odcinek z Zakopanego do Nowego Targu samochody pokonywały wcześnie rano w czasie półtorej godziny.

 

Utrudnienia występowały przed południem także na odcinku z Nowego Targu do Chabówki oraz bliżej Krakowa.

 

W kilku miejscach na tej trasie prowadzone są prace remontowe. Dlatego wielu kierowców wybrało objazd głównej trasy bocznymi drogami.

 

Oblężenie stolicy Tatr 


- Aby znaleźć miejsce noclegowe na okres sylwestrowy w Zakopanem, trzeba liczyć na cud - oceniała przed końcem roku Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Zarezerwowane były pokoje gościnne i hotele o wysokim standardzie.

 

- Sylwestrowy najazd na Zakopane obserwujemy od czwartku. Jeżeli ktoś chce wynająć pokój, to musi liczyć na cud, choć w ostatniej chwili zdarza się, że ktoś anuluje przyjazd i zwolni się pokój - powiedziała Wojtowicz.

 

Według Centralnego Wykazu Obiektów Hotelarskich w Zakopanem działa 29 hoteli i 19 pensjonatów. We wszystkich tych obiektach nocleg może znaleźć blisko 5 tys. osób. Według danych Urzędu Miasta Zakopane, w mieście działa też ponad 2 tys. popularnych pokoi gościnnych, domów wczasowych i apartamentów, które oferują miejsca dla łącznie ponad 30 tys. turystów.

 

- Wszystko zależy od zasobności portfela i oczekiwań turystów, ale zarówno kwatery prywatne, jak pensjonaty i hotele o wysokim standardzie mają pełne obłożenie - powiedziała Wojtowicz.

 

Cena za Sylwestrowy nocleg w Zakopanem w kwaterze prywatnej zaczynała się od 50 zł, a w hotelu - od 200 zł.


PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie