Papież: dzisiaj jest dzień dziękczynienia za kończący się rok

Świat
Papież: dzisiaj jest dzień dziękczynienia za kończący się rok
EPA/FABIO FRUSTACI

Papież Franciszek zachęcił wiernych w niedzielę do dziękowania Bogu za mijający rok i otrzymane dobro. Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański życzył wszystkim "spokojnego zakończenia roku", a rodzinom - godnych warunków życia.

Zwracając się do osób przybyłych na plac Świętego Piotra, Franciszek powiedział: - Dobrze zrobi każdemu z nas znalezienie chwili na to, by pomyśleć, jak wiele dobrych rzeczy otrzymaliśmy od Pana w tym roku, i za nie podziękować.

 

- Jeśli były przeszkody, trudności, też trzeba dziękować za to, że pomógł nam je pokonać. Dzisiaj jest dzień dziękczynienia - mówił papież.

 

Nawiązując do niedzielnej uroczystości Świętej Rodziny z Nazaretu podkreślił, że żadna rodzina nie jest wykluczona z możliwości wejścia na "nową drogę odrodzenia".

 

- Za każdym razem, gdy rodziny, także te zranione i naznaczone kruchością, upadkami i trudnościami, wracają do źródła chrześcijańskiego doświadczenia; otwierają się nowe drogi i nieoczekiwane możliwości - wskazał Franciszek.

 

"Wszyscy rodzice są strażnikami"

 

Papież mówił o potrzebie "stworzenia warunków sprzyjających harmonijnemu i pełnemu rozwojowi dzieci, aby mogły prowadzić życie dobre, godne Boga i konstruktywne dla świata". - To życzenie kieruję do wszystkich rodzin  - dodał.

 

Franciszek powiedział również, że "wielką radością dla rodziny jest dorastanie dzieci". "Wszyscy rodzice są strażnikami, a nie właścicielami życia dziecka i muszą pomóc mu rosnąć i dojrzewać" - zauważył Franciszek.

 

"Niech pan nawróci serca agresorów"

 

Następnie wyraził bliskość z Koptami z Egiptu po dwóch piątkowych zamachach na koptyjski kościół i należący do chrześcijanina sklep w rejonie Kairu; w atakach zginęło 11 osób. Przyznało się do nich Państwo Islamskie.

 

Papież modlił się za ofiary i rannych, ich rodziny i całą wspólnotę koptyjską, a następnie powiedział: "Niech Pan nawróci serca agresorów".

 

O godzinie 17.00 w bazylice Świętego Piotra rozpoczną się tradycyjne nieszpory pod przewodnictwem papieża za kończący się rok.

 

PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie