Rosja: Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o wykluczeniu Nawalnego z wyborów

Świat
Rosja: Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o wykluczeniu Nawalnego z wyborów
Flickr/Evgeniy Isaev

Sąd Najwyższy Rosji w sobotę podtrzymał decyzję Centralnej Komisji Wyborczej o wykluczeniu lidera opozycji Aleksieja Nawalnego z udziału w wyborach prezydenckich w marcu. Prawnik Nawalnego zapowiedział już apelację do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł, że decyzja władz wyborczych jest zgodna z prawem.

 

Krótko po tym Nawalny napisał na Twitterze, że nie uznaje zaplanowanych na marzec wyborów, ponieważ nie ma w nim realnej konkurencji dla starającego się o kolejną kadencję Władimira Putina. Ponowił też apel o bojkot tego głosowania.

 

Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała w poniedziałek w głosowaniu, że Nawalny nie ma prawa kandydować w wyborach prezydenckich ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe.

 

Skazany na 5 lat więzienia

 

W październiku sąd w Moskwie skazał Nawalnego na 20 dni aresztu za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Sąd uznał, że Nawalny ponownie dopuścił się naruszenia przepisów o trybie organizacji zgromadzeń publicznych. Poprzednio Nawalny został skazany na areszt w czerwcu, przed zapowiedzianą w centrum Moskwy demonstracją przeciwko korupcji.

 

W lutym br. Nawalny został skazany na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu w powtórzonym procesie o defraudację funduszy państwowej spółki Kirowles. Proces z 2013 roku powtórzono, gdy ETPCz orzekł, że Rosja naruszyła prawo opozycjonisty do uczciwego procesu. Nawalny, który po anulowaniu wyroku z 2013 roku odzyskał prawo wyborcze, oceniał, że celem powtórzonego postępowania jest pozbawienie go tego prawa.

 

Nawalny, adwokat i bloger walczący z korupcją, to jeden z przywódców protestów w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. W 2013 roku zdobył ponad 27 proc. głosów w wyborach mera Moskwy, co dało mu drugie miejsce.

 

Jacy kandydaci oprócz Putina?

 

W rozpisanych na 18 marca wyborach prezydenckich poza Putinem startują też inni kandydaci, w tym dziennikarka i celebrytka, córka byłego demokratycznego mera Petersburga Anatolija Sobczaka - Ksenia Sobczak, kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) - Paweł Grudinin, kandydat opozycyjnej wobec Kremla demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawlinski oraz szef populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski.

 

Analitycy zgodnie oceniają, że największe szanse na wygraną ma Putin, któremu sondaże dają ponad 80-procentowe poparcie.

 

PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie