Niemiecka policja krytykuje strefę bezpieczeństwa dla kobiet podczas zabawy sylwestrowej w Berlinie. "To szkodliwe przesłanie"

Świat
Niemiecka policja krytykuje strefę bezpieczeństwa dla kobiet podczas zabawy sylwestrowej w Berlinie. "To szkodliwe przesłanie"
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Przewodniczący związku zawodowego niemieckiej policji (DPolG) Rainer Wendt skrytykował w sobotę pomysł utworzenia specjalnie wydzielonej strefy bezpieczeństwa dla kobiet podczas największej imprezy sylwestrowej w centrum Berlina.

- Tym samym sugerujemy, że są strefy bezpieczne i niebezpieczne - podkreślił Wendt, cytowany w sobotnim wydaniu regionalnego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung".

 

Jest to "szkodliwe przesłanie", które oznacza "koniec równouprawnienia, swobody i stanowienia o sobie" - zaznaczył. Jak dodał, kobiety powinny być bezpieczne wszędzie, a nie tylko w wyznaczonych miejscach.

 

Utworzenie strefy bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej pod Bramą Brandenburską dla kobiet, które czują się napastowane lub wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych, to pomysł organizatorów tej imprezy. W strefie bezpieczeństwa będą obecni przedstawiciele niemieckiego oddziału Czerwonego Krzyża.

 

To odpowiedź na zajścia sprzed dwóch lat w Kolonii, gdzie w noc sylwestrową doszło do licznych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Sprawcy - młodzi mężczyźni, głównie przybysze z Afryki Północnej - grupami otaczali kobiety, molestowali je i okradali. Niewystarczające siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie