Za kierownicą BMW siedział pijany 32-latek. Zabił cztery osoby. Jest zarzut dla sprawcy wypadku koło Kwidzyna

Polska
Za kierownicą BMW siedział pijany 32-latek. Zabił cztery osoby. Jest zarzut dla sprawcy wypadku koło Kwidzyna
Polsat News

Do 12 lat więzienia grozi sprawcy wypadku koło Kwidzyna (Pomorskie), w którym zginęły cztery osoby. 32-letni kierujący miał 2,6 promila alkoholu we krwi i nie posiadał prawa jazdy. W sobotę prokuratura przedstawiła mu zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Wcześniej do kierowania BMW przyznał się 22-latek. Policja ustaliła jednak, że chciał w ten sposób chronić kolegę.

W czwartek po południu na drodze wojewódzkiej nr 521 we wsi Raniewo pod Kwidzynem (Pomorskie) czołowo zderzyły się BMW i renault scenic. W wypadku zginęły dwa małżeństwa podróżujące renaultem, jedno w wieku 67 lat, mieszkańcy Sosnowca oraz 76-letni kierowca i jego 77-letnia żona, mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego. Kierujący BMW zjechał na przeciwległy pas i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka renault scenic. Trzej podróżujący BMW - bracia w wieku 22, 27 i 32 lat - zostali ranni.

 

Przyznał się, bo był trzeźwy

 

Początkowo do kierowania BMW przyznał się 22-latek, który, jak wykazało badanie, był trzeźwy. Jednak zeznania świadków i ustalenia policji wskazywały na to, że to nie on kierował pojazdem.

 

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w sobotę, że na podstawie m.in. zeznań świadków oraz badań materiału biologicznego (krwi) z miejsca kierowcy BMW wynika, że "osobą, która była na tym miejscu w chwili wypadku, jest 32-letni Damian O.".

 

W chwili wypadku miał ponad 2,6 promila alkoholu we krwi. Wawryniuk poinformowała, że w trakcie przesłuchania podejrzany podał, że "nigdy do tej pory nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem".

 

Materiał dowodowy potwierdził, że to 32-latek prowadził BMW

 

W sobotę prokuratura przedstawiła Damianowi O. zarzut umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym. - Kierując samochodem osobowym BMW w stanie nietrzeźwości nie zachował szczególnej ostrożności poruszając się z prędkością, przy której nie był w stanie zachować toru jazdy i zjechał na przeciwległy pas ruchu, po którym prawidłowo poruszał się renault scenic. Doszło do czołowego zderzenia, w którym śmierć poniosły cztery osoby podróżujące renaultem - poinformowała.

 

Wawryniuk zaznaczyła, że ponieważ 32-latek był pijany, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 12. Podejrzany Damian O. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. - Twierdzi, że nie był osobą kierującą i wskazuje na inną osobę - dodała prokurator. - Materiał dowodowy, który został do tej pory zebrany, potwierdził, że to Damian O. był kierującym BMW - podkreśliła.

 

Prokurator podjął decyzję o złożeniu wniosku do sądu o aresztowanie podejrzanego. Wynika to z obawy matactwa w sprawie i z tego, że podejrzanemu grozi surowa kara.

 

PAP

nro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie