Były prezydent Egiptu skazany za obrazę władzy sądowniczej

Świat
Były prezydent Egiptu skazany za obrazę władzy sądowniczej
Reuters

Sąd w Kairze skazał w sobotę byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego i 19 innych osób na trzy lata więzienia za obrazę władzy sądowniczej. Mursi będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 2 mln funtów egipskich (ponad 112 tys. dolarów).

Wśród skazanych za "obrazę władzy sądowniczej i nękanie jej przedstawicieli" są liderzy i członkowie Bractwa Muzułmańskiego, adwokaci, byli deputowni, dziennikarze i prezenterzy telewizyjni.

 

Kilka innych osób musi zapłać grzywny w wysokości od 30 tys. do 1 mln funtów egipskich. Wśród tych osób jest znany działacz Alaa Abdel Fattah, uznawany za ikonę protestów, które obaliły w 2011 roku wieloletniego przywódcę Egiptu Hosniego Mubaraka.

 

Skazani mogą odwołać się od wyroku.

 

Wyrok za podżeganie do zabójstwa protestujących

 

Mursi, islamistyczny polityk wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, został wybrany na prezydenta w pierwszych demokratycznych wyborach w Egipcie po demonstracjach z 2011 roku, które na fali tzw. arabskiej wiosny doprowadziły do obalenia Mubaraka. W połowie 2013 roku, po masowych protestach, Mursi został odsunięty od władzy przez wojsko, dowodzone wówczas przez Abda el-Fataha es-Sisiego, który następnie sam został szefem państwa i pozostaje nim do dziś.

 

Obecnie Mursi odbywa karę 20 lat pozbawienia wolności za podżeganie do zabójstwa manifestantów sprzeciwiających się jego rządom w 2012 roku i odsiaduje karę 25 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Kataru.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie