Korea Płd. zajęła tankowiec dostarczający produkty naftowe do Korei Płn.

Świat
Korea Płd. zajęła tankowiec dostarczający produkty naftowe do Korei Płn.
zdj. ilustracyjne/Max Pixel/CC0 Public Domain

Korea Południowa zajęła pływający pod banderą Hongkongu tankowiec, który jest podejrzany o transportowanie produktów naftowych dla Korei Północnej wbrew sankcjom międzynarodowym - poinformował w piątek przedstawiciel południowokoreańskiego MSZ.

Tankowiec Lighthouse Winmore miał pod koniec października przekazać na wodach międzynarodowych rafinowane produkty naftowe północnokoreańskiej jednostce - sprecyzował w rozmowie z agencją Reutera urzędnik MSZ Korei Południowej. Nie podano, kiedy dokładnie przechwycono zbiornikowiec.

 

Stany Zjednoczone zaproponowały na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ umieszczenie na czarnej liście tego tankowca pływającego pod banderą Hongkongu za obchodzenie sankcji nałożonych na Koreę Północną za jej program nuklearny i rakietowy - wynika z dokumentów, które w grudniu widział Reuters.

 

Zakaz przyjmowania statków w portach

 

W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała zakaz przyjmowania w portach całego świata czterech statków północnokoreańskich, które, jak się podejrzewa, zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ - poinformowała agencja AFP.

 

Źródła dyplomatyczne, na które powołuje się francuska agencja, twierdzą, że w Radzie Bezpieczeństwa rozważano objęcie zakazem dziesięciu statków - zgodnie z wnioskiem złożonym przez USA. Dzięki interwencji dyplomacji chińskiej udało się ograniczyć ich liczbę do czterech.

 

Chodzi o frachtowce: Ul Ji Bong 6, Rung Ra 2, Sam Jong 2 i Rye Song Gang 1. - Procedura nie została jeszcze zamknięta. Wciąż możliwe jest poszerzenie listy - dowiedziała się AFP.

 

Biały Dom domagał się wydania zakazu przyjmowania w portach jeszcze sześciu statków, w tym m.in. tankowców należących do Hongkongu i Republiki Palau oraz statków handlowych pływających pod banderą Chin, Belize i Panamy.

 

Pakiety sankcji

 

W 2017 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła trzy pakiety sankcji wobec KRLD. Te przyjęte 5 sierpnia dotyczyły stali, węgla i zakazu połowów dla KRLD na wodach międzynarodowych.

 

Te z 11 września zakazały handlu tekstyliami oraz wprowadziły ograniczenia w dostawach ropy naftowej dla Korei Płn.

 

22 grudnia Rada jednogłośnie przyjęła zaś rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem były one wymierzone głównie w przetworzone produkty petrochemiczne.

 

Odpowiedź na testy rakiet balistycznych

 

Rada Bezpieczeństwa nakłada kolejne już ograniczenia na reżim w związku z jego programem rozwoju broni nuklearnej i balistycznej.

 

Przyjęta 22 grudnia rezolucja ma docelowo ograniczyć o 75 proc. dostawy ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Północnej. Stany Zjednoczone zabiegały o zablokowanie 90 proc. dostaw. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy są zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, mają w ciągu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju. Według ONZ pracują oni "w warunkach zbliżonych do niewolnictwa".

 

Nowa seria sankcji była odpowiedzią na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada.

 

Korea Północna przeprowadziła w listopadzie próbę pocisku ICBM; Pentagon ocenił, że rakieta testowana przez Pjongjang osiągnęła wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie rakiety, a próba tej broni stanowi zagrożenie dla całego świata.

 

We wrześniu reżim przeprowadził szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby ICBM.

 

Możliwość wydania zakazu zawijania do międzynarodowych portów przez statki północnokoreańskie była przewidziana w rezolucji przyjętej 5 sierpnia - przypomina Agence France Presse.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie