Od 1 stycznia siedem nowych miast w Polsce. Pięć z nich miało już ten status w przeszłości

Polska
Od 1 stycznia siedem nowych miast w Polsce. Pięć z nich miało już ten status w przeszłości
Wikimedia Commons/Jerzy Strzelecki
Łagów (woj. lubuskie)

Od 2018 r. nowy miastami będą: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce - poinformowało w piątek MSWiA. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości - informuje resort.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę , że pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice). Przypomniano, że Józefów nad Wisłą miał prawa miejskie w latach 1687-1868 r. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który z praw miejskich korzystał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. - miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.

 

Atrakcyjność inwestycyjna

 

"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji.

 

MSWiA poinformowało, że Rada Ministrów przesunęła o rok termin zmiany statusu miejscowości Chełmiec. "Analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji. Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na rzetelne skonsultowanie z mieszkańcami" - argumentowano.

 

Gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców

 

Resort zwrócił uwagę, że w przeprowadzonych do tej pory konsultacjach 75 proc. mieszkańców miejscowości (sołectwa) Chełmiec było za zmianą statusu (przy frekwencji 54 proc.), jednak w pozostałej części gminy (bez wspomnianego sołectwa) w konsultacjach wzięło udział zaledwie 3 proc. mieszkańców. "Zdecydowana większość z nich, bo aż 64,77 proc., sprzeciwiła się zmianie statusu miejscowości. Warto dodać, że cała gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców" - napisano w komunikacie.

 

MSWiA podkreśliło, że od początku 2018 r. w Polsce będzie istnieć już 930 miast. Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie