Na drogach będzie tłoczno i ślisko. Widoczność utrudnią mgły

Polska
Na drogach będzie tłoczno i ślisko. Widoczność utrudnią mgły
Polsat News

W wielu rejonach kraju pogarszają się warunki atmosferyczne; w nocy i nad ranem można spodziewać się oblodzeń. Policja apeluje do kierowców o ostrożność. Z informacji IMGW wynika, że oblodzenia mogą wystąpić w siedmiu województwach centralnej i wschodniej części Polski. W nocy temperatura spadnie poniżej zera niemal w całym kraju. Lokalnie mogą wystąpić mgły.

Policjanci zwracają uwagę na to, że ze względu na Sylwestra, w sobotę i w niedzielę, na drogach może być tłoczno. Z kolei w Nowy Rok i drugiego stycznia wiele osób może wracać ze świątecznych wyjazdów.

 

Jak powiedział Antoni Rzeczkowski z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji nadmierna prędkość i niezachowanie należytej ostrożności są nadal głównymi przyczynami wypadków. Przypomniał, że nie można sobie pozwalać na brawurę za kierownicą, bo czasem "sekundy decydują o tym, czy ktoś przeżyje czy nie".

 

Policja apeluje do kierowców

 

"Należy dostosować technikę jazdy do warunków atmosferycznych. Inna technika jazdy będzie na suchej nawierzchni, inna na nawierzchni mokrej czy oblodzonej. W przypadku trudnych warunków nie powinniśmy wykonywać żadnych gwałtownych manewrów. Należy je też wcześniej sygnalizować, aby inni uczestnicy ruchu wiedzieli, co robimy" - zaznaczył Rzeczkowski.

 

Podkreślił, że jeżeli ktoś decyduje się na jazdę nocą powinien pamiętać o ryzyku zmęczenia. "Ważne jest, by robić sobie przerwy, zjechać na parking, nawet chwilę przespać się w samochodzie i rozprostować nogi. W nocy niebezpieczne są szczególnie autostrady, ponieważ droga jest monotonna, a kierowca musi być cały czas skoncentrowany na jeździe" - powiedział.

 

Zaapelował też, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. "Zabawy i spotkania Sylwestrowe z pewnością będą okazją do wznoszenia toastów. Jeśli zdecydujemy się na picie alkoholu powinniśmy pamiętać, by bezwzględnie zrezygnować z prowadzenia pojazdu. Kierowcy powinni się spodziewać wzmożonych kontroli trzeźwości. W te dni będziemy również kontrolować prędkość, stan techniczny aut, sposób przewożenia dzieci (czy są w fotelikach) oraz, czy pasażerowie mają zapięte pasy" - powiedział.

 

Ofiarami najczęściej piesi

 

Policja apeluje też do pieszych, by w Sylwestrową noc zakładali odblaski. "Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe, ale odblaski mogą uratować życie także w mieście. To, że pieszy widzi światło samochodu w odległości kilkuset metrów, nie oznacza, że kierowca też go widzi" - dodał Rzeczkowski.

 

Jak pokazują dotychczasowe dane policji, podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia prawie połowę ofiar śmiertelnych stanowili piesi.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie