Atak na koptyjski kościół na przedmieściach Kairu. 10 osób nie żyje, w tym napastnik

Świat
Atak na koptyjski kościół na przedmieściach Kairu. 10 osób nie żyje, w tym napastnik
Reuters

Do 10 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na kościół koptyjski na południowych przedmieściach Kairu - poinformował resort zdrowia Egiptu. Wśród zabitych jest trzech funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa oraz napastnik, którego zastrzeliła policja. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych łącznie ze sprawcą zamachu.

Zamachowiec otworzył ogień na zewnątrz kościoła Mar Mina, po czym chciał wedrzeć się do środka, ale został zabity przez policjantów. W wyniku ataku rany odniosło pięciu strażników; stan dwóch mężczyzn jest ciężki.

 

Agencja Reutera, powołując się na egipską telewizję państwową, informuje, że zamachowców było dwóch i drugiego napastnika już schwytano. Lokalne media podają, że zabity zamachowiec miał na sobie pas z materiałami wybuchowymi oraz że w pobliżu kościoła podłożono dwie bomby, które zostały rozbrojone.

 

Regularne ataki ze strony ekstremistów 

 

Chrześcijańska mniejszość w Egipcie stanowi 10 proc. spośród ok. 92 mln mieszkańców tego w większości muzułmańskiego państwa. Chrześcijanie w Egipcie regularnie padają ofiarą ataków ze strony ekstremistów. W ostatnich miesiącach chrześcijańskie miejsca kultu były celem krwawych zamachów; do popełnienia większości z nich przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie.

 

Przed 7 stycznia, kiedy Koptowie obchodzą Boże Narodzenie, w okolicach chrześcijańskich świątyń w Egipcie rozmieszczono dodatkowe patrole policyjne, a przed niektórymi dużymi kościołami rozstawiono wykrywacze metalu.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie