Zamach bombowy w Kabulu. Co najmniej 40 zabitych

Świat
Zamach bombowy w Kabulu. Co najmniej 40 zabitych
PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID

Co najmniej 40 osób zginęło, a 30 zostało rannych w czwartek w samobójczym zamachu bombowym na redakcję agencji prasowej Afghan Voice i sąsiednie szyickie centrum kultury w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowały władze. Wśród ofiar są uczniowie. Powiązana z dżihadystami agencja prasowa Amak zamieściła oświadczenie, w którym IS wzięło na siebie odpowiedzialność za zamach.

W oświadczeniu napisano, że ataku dokonał zamachowiec samobójca. Według Amaku główny zamach poprzedziły trzy eksplozje bomb w tym samym miejscu.

 

- Celem ataku było centrum kultury Tabajan. Tam doszło do pierwszej eksplozji, gdy odbywała się uroczystość z okazji 38. rocznicy sowieckiej inwazji na Afganistan - powiedział zastępca rzecznika MSW Nasrat Rahimi. Po tym wybuchu doszło do dwóch kolejnych o mniejszej sile, które nie spowodowały ofiar. Według świadków w dyskusji panelowej w centrum kultury brało udział wielu uczniów.

 

Centrum kultury znajduje się obok agencji Afghan Voice. Dziennikarz tej agencji Sajid Abbas Hussaini powiedział, że pierwszy wybuch nastąpił przy wejściu do budynku. Zginął reporter agencji, a inny został ranny.

 

Nikt nie przyznał się do zamachu

 

Na stronie Afghan Voice na Facebooku zamieszczono zdjęcia zniszczonego budynku i ciał leżących na ziemi. Do ataku doszło w dzielnicy zamieszkanej głównie przez szyitów na zachodzie Kabulu.

 

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid na Twitterze zaprzeczył, jakoby jego ruch miał z tym coś wspólnego.

 

Niebezpieczny kraj dla pracowników mediów

 

Jak zauważa Reuters, jest to już kolejny atak na afgańskie media w ostatnich latach. W listopadzie dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w ataku uzbrojonych napastników przebranych za policjantów na siedzibę prywatnej telewizji Szamszad w Kabulu.

 

Zdaniem organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) Afganistan jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów dla pracowników mediów.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie