Spieszyła się do domu na święta. Chciała wręczyć łapówkę za przyspieszenie odprawy granicznej

Polska
Spieszyła się do domu na święta. Chciała wręczyć łapówkę za przyspieszenie odprawy granicznej
Straż Graniczna

25-letnia Ukrainka usiłowała wręczyć łapówkę funkcjonariuszowi Straży Granicznej za przyspieszenie odprawy granicznej. Kobieta spieszyła się do domu na święta, a w Niemczech, gdzie pracowała, przeterminowała czas pobytu - podała rzeczniczka SG w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor.

Do zdarzenia doszło we wtorek na polsko-ukraińskim przejściu w Medyce. Ukrainka wracała do Kijowa z Bonn, gdzie pracowała jako pomoc domowa. 

 

- W trakcie kontroli okazało się, że będąc w Niemczech przeterminowała czas swojego pobytu. Funkcjonariusz Straży Granicznej poinformował cudzoziemkę o naruszeniu przepisów Kodeksu Granicznego Schengen co wiąże się z wdrożeniem procedury powrotowej. Wówczas kobieta usiłowała wręczyć mu 175 euro, mówiąc, że spieszy się do domu na święta - powiedziała w środę mjr Pikor.

 

Wobec kobiety zostało wszczęte postępowanie karne oraz procedura związana z wydaniem decyzji administracyjnej o zobowiązaniu jej do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu na teren Polski przez okres do trzech lat.

 

Rekordzista przekroczył okres pobytu o 1189 dni

 

Nie był to odosobniony przypadek, jaki wykryto na granicy podczas przedświątecznego tygodnia, związany z przeterminowaniem pobytu w państwach UE (dopuszczalny okres pobytu wynosi 90 dni w ciągu pół roku).

 

Rekordzista to 27-letni Ukrainiec, który przekroczył dopuszczalny okresy pobytu na terytorium Schengen aż o 1189 dni. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym oraz otrzymał decyzję zobowiązująca go do powrotu na Ukrainę i zakazującą wjazdu do Polski i Schengen przez okres 1 roku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie