Wydawnictwo przeprosiło za zdanie umieszczone w piśmie dla dzieci: "Izrael nie jest prawdziwym państwem"

Świat
Wydawnictwo przeprosiło za zdanie umieszczone w piśmie dla dzieci: "Izrael nie jest prawdziwym państwem"
CRIF/Facebook.com

Zrzeszenie instytucji żydowskich we Francji (CRIF) ostro zareagowało na zdanie "Izrael nie jest prawdziwym państwem", które pojawiło się w styczniowym wydaniu pisma dla dzieci "Youpi". Wydawca gazety przeprosił i zapowiedział wycofanie tego numeru ze sprzedaży.

W styczniowym numerze "Youpi", miesięcznika ukazującego się nakładem wydawnictwa Bayard Jeunesse i skierowanego do dzieci w wieku 5-8 lat, pod mapą przedstawiającą 197 państw pojawił się następujący komentarz: "197 krajów na świecie nazywamy państwami; jest ich nieco więcej, ale nie wszystkie inne państwa zgadzają się na mówienie, że to prawdziwe »państwa« (na przykład Korea Północna czy Izrael)".

 

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku przewodniczący Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) Francis Kalifat wyraził oburzenie oraz zażądał od wydawnictwa natychmiastowego wycofania ze sprzedaży i dystrybucji styczniowego wydania magazynu.

 

 

Szef wydawnictwa: doszło do nieporozumienia

 

O sprawie informowały w ostatnich dniach wszystkie ważne media we Francji, w tym publiczne radio informacyjne France Info.

 

Szef Bayard Jeunesse, Pascal Ruffenach, zapytany przez agencję AFP o reakcję na stanowisko instytucji żydowskich, zadeklarował, że wycofa styczniowy numer pisma. Na antenie France Info przeprosił za incydent i tłumaczył, że doszło do nieporozumienia i że nigdy nie kontestował ani nie podawał w wątpliwość istnienia państwa Izrael.

 

Izrael należy do ONZ od 1949 roku i został oficjalnie uznany jako państwo przez zdecydowaną większość członków tej organizacji, z wyjątkiem kilkunastu państw muzułmańskich, w tym Afganistanu, Algierii, Indonezji i Arabii Saudyjskiej, oraz Korei Północnej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie