Strażak zdobył Grand Prix w konkursie fotograficznym National Geographic

Polska

Daniel Frymark, strażak ochotnik, pokonał kilkudziesięciu fotografów z całej Polski. Zdobył Grand Prix w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska za serię zdjęć "Nawałnica" zrobionych tuż po przejściu tragicznej w skutkach wichury na Pomorzu.

"Nawałnica, która przeszła w sierpniu przez  Bory Tucholskie dokonała największych zniszczeń w drzewostanie w historii Lasów Państwowych. Oprócz przyrody ucierpieli też ludzie. Sześć osób zginęło, a setki pozostało bez dachu nad głową. Po przejściu burzy blisko 100 tysięcy odbiorców nie posiadało dostępu do energii elektrycznej. Sierpniowa, burzowa noc zmieniła raz na zawsze życie mieszkańców Borów Tucholskich, gdzie obecnie w niektórych leśnictwach nie ma drzew. Lasy trzeba będzie sadzić od nowa" - tak autor opisał swój fotoreportaż.


- Próbowaliśmy odgruzować z drzew drogę nr 22, żeby dostać się w stronę Suszka, dopiero ok. godz. 4 okazało się, jaki to jest ogrom zniszczeń, że dookoła właściwie nie ma lasu - opisywał swój przyjazd na miejsce tragedii Daniel Frymark w rozmowie z Polsat News.

 

Zginęło pięć osób - wszystkie na Pomorzu


Po przejściu na początku sierpnia burz, które zaczęły się od strony południowej Polski i objęły województwo dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie, zginęło pięć osób - wszystkie na terenie Pomorskiego. Najtrudniejsza sytuacja panowała w miejscowości Suszek, gdzie zorganizowany był obóz harcerski; zginęły tam dwie harcerki, dwadzieścia osób zostało przewiezionych do szpitala.
 

Najbardziej ucierpiały trzy pomorskie powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski; w woj. kujawsko-pomorskim - powiaty: żniński, sępoliński i nakielski. Wiatr pozrywał kilkaset dachów.

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie