Rebelianci zestrzelili myśliwiec syryjskich wojsk rządowych

Świat
Rebelianci zestrzelili myśliwiec syryjskich wojsk rządowych
Twitter/WorldOnAlert

Syryjskie wojska rządowe poinformowały we wtorek o zestrzeleniu ich myśliwca przez rebeliantów na północy prowincji Hama w środkowo-zachodniej części Syrii; jeden z pilotów zginął - podała syryjska telewizja państwowa.

Według agencji AP, do zestrzelenia samolotu przyznało się kilka różnych ugrupowań rebelianckich; Reuters pisze, że również dawna syryjska filia Al-Kaidy Dżabhat Fatah al-Szam, znana wcześniej jako Front al-Nusra, ogłosiła, że to ona strąciła maszynę.

 

 

Źródła w tej organizacji poinformowały, że bojownicy poszukują drugiego pilota myśliwca, który prawdopodobnie przeżył.

 

 

Prowincja Hama była wielokrotnie pod silnym ostrzałem rosyjskich i syryjskich sił powietrznych. W ostatnich tygodniach ofensywa wojsk reżimu Baszara el-Asada oraz milicji wspieranych przez Iran nasiliła się i ma na celu opanowanie kontrolowanych przez rebeliantów terytoriów na południu sąsiadującej z Hamą prowincji Idlib. W bombardowaniach miast położonych z dala od linii frontu zginęło kilkudziesięciu cywilów - podaje Reuters.

 

W prowincji Idlib w ciągu ostatniej doby samoloty zrzuciły kilkadziesiąt bomb beczkowych - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Ten rodzaj bomb zabija szczególnie wielu cywilów.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze