Protesty w Peru po ułaskawieniu byłego prezydenta. Doszło do starć z policją

Świat
Protesty w Peru po ułaskawieniu byłego prezydenta. Doszło do starć z policją
PAP/EPA/EDUARDO CAVERO

Ułaskawienie byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, jakie podpisał w niedzielę prezydent Pedro Pablo Kuczynski, wywołało protesty w stolicy kraju. Kilkaset osób demonstrowało w centrum Limy trzymając w rękach fotografie osób, które straciły życie za jego rządów.

Demonstranci niezadowoleni z faktu, że Fujimori odsiadujący karę 25 lat więzienia w związku z udowodnionym mu współudziałem w zabójstwie 15 osób w okręgu Barrios-Altos w 1991 r. oraz w porwaniu i zamordowaniu dziewięciorga studentów i wykładowcy z Uniwersytetu La Cantuta w Limie w 1992 r., został oswobodzony, przerwali kordon policji na placu San Martin w centrum miasta.

 

Jedna z grup udała się następnie pod szpital Centenario, gdzie od soboty jest hospitalizowany Fujimori - przewieziony tam z powodu spadku ciśnienia krwi i nieprawidłowego rytmu serca. Druga udała się natomiast pod siedzibę głowy państwa - podała stacja radiowa RPP.

 

Policja użyła gazu łzawiącego. Doszło do starć. Wiele osób odniosło obrażenia - czytamy na portalu dziennika "La Republica".

 

Dzieci Fujimoriego odgrywają aktywną rolę w polityce kraju

 

Fujimori jest postrzegany jako polityk wyjątkowo kontrowersyjny. Dla wielu Peruwiańczyków to skorumpowany dyktator, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

 

Jego niespodziewane ułaskawienie (dwaj poprzedni prezydenci Peru odrzucili wnioski prawników Fujimoriego) wzmocni zapewne wpływy polityczne klanu Fujimori w Peru. Dzieci b. prezydenta: córka Keiko i syn Kenji odgrywają aktywną rolę w polityce kraju. Keiko, która jest deputowaną Kongresu Republiki Peru od 2006 r., była kandydatką w wyborach prezydenckich w 2011 i 2016 r. W tych ostatnich przegrała rywalizację o fotel prezydencki z Pedro P. Kuczynskim.

 

Uniknął impeachmentu

 

Alberto Fujimori trafił do szpitala trzy dni po tym, jak jego zwolennicy w parlamencie ocalili od impeachmentu obecnego prezydenta Pedra Pabla Kuczynskiego, podejrzanego o niejasne związki z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków.

 

Prezydent i jego współpracownicy zaprzeczają, że ułaskawienie Fujimoriego miało jakikolwiek związek z tym, że Kuczynski uniknął w czwartek impeachmentu tylko dzięki ośmiu głosom w Kongresie Republiki należącym do deputowanych z Sojuszu dla Przyszłości (Alianza por el Futuro), którym kieruje Keiko Fujimori.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie