Były prezydent Peru przeprasza rodaków i dziękuje za ułaskawienie

Świat
Były prezydent Peru przeprasza rodaków i dziękuje za ułaskawienie
Facebook/Alberto Fujimori

Były prezydent Peru Alberto Fujimori przeprosił we wtorek rodaków w zamieszczonym na Facebooku nagraniu wideo za swe winy i podziękował prezydentowi Pedro Pablo Kuczynskiemu za ułaskawienie. Decyzja szefa państwa wywołała protesty w stolicy kraju, Limie.

Fujimori powiedział, że "z głębi serca" prosi o przebaczenie tych Peruwiańczyków, których rozczarował.

 

- Jestem świadomy tego, że działania mojej administracji były dobrze przyjęte przez niektórych, ale przyjmuję też do wiadomości, że rozczarowały one innych ludzi - powiedział w nagraniu wideo nakręconym w szpitalu, do którego przyjęto go w ubiegłym tygodniu.

 

Dziękując prezydentowi Kuczynskiemu za ułaskawienie Fujimori dodał: "obliguje mnie to, by poprzeć Pana wezwanie do pojednania (narodowego)".

 

 

Ogłoszona w niedzielę decyzja o ułaskawieniu 79-letniego byłego prezydenta ze względu na stan zdrowia wywołała w Limie dwudniowe protesty, które przerodziły się w starcia z policją. Wiele osób odniosło obrażenia, a siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego.

 

W poniedziałek wieczorem Kuczynski zaapelował do Peruwiańczyków by pogodzili się z ułaskawieniem Fujimoriego.

 

Skazany na 25 lat więzienia

 

Fujimori został skazany w 2005 roku na 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka i korupcję. Dla wielu Peruwiańczyków pozostaje on skorumpowanym dyktatorem, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewicową rebelię.

 

Jego niespodziewane ułaskawienie (dwaj poprzedni prezydenci Peru odrzucili wnioski prawników Fujimoriego) wzmocni zapewne wpływy polityczne klanu Fujimorich w Peru.

 

Zwolennicy Fujimoriego w parlamencie ocalili obecnego prezydenta przed impeachmentem; Kuczynski jest podejrzewany o niejasne związki z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie