W Polsce zużywamy 11 mld torebek foliowych rocznie. Resort środowiska chce to zmienić

Polska
W Polsce zużywamy 11 mld torebek foliowych rocznie. Resort środowiska chce to zmienić
pixabay/cocoparisienne

- Rocznie w Polsce zużywamy 11 mld foliówek, czyli od 250 do 300 toreb na mieszkańca; nawet niewielka opłata wywoła refleksję, przez co ograniczymy ich stosowanie - powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Od 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami, która wprowadza opłatę recyklingową za wydawaną przy kasie jednorazową, plastikową torbę.

Zgodnie z ustawą opłata będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. W rozporządzeniu do ustawy ustalono jednak, że będzie to 20 groszy.

 

Zgodnie z unijną dyrektywą przed Polską został postawiony wybór między wprowadzeniem opłaty bądź osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia na mieszkańca.

 

- Jeżeli przyjęlibyśmy to drugie rozwiązanie, to do końca 2019 roku musielibyśmy ograniczyć zużycie toreb do 90 na mieszkańca, a do 2025 do 40. Byłoby to bardzo ambitne zadanie - powiedzał wiceminister sprawiedliwości Sławomir Mazurek.

 

Opłata recyklingowa to nie podatek

 

- Przykłady innych państw europejskich pokazały, że wprowadzenie nawet niewielkiej opłaty znacznie przyczyniło się do ograniczania stosowania foliówek. Badania, które przeprowadziliśmy mówią też, że jasno komunikowana opłata za torby wywołuje refleksję wśród konsumentów - dodał.

 

Mazurek zapewnił, że wprowadzona opłata recyklingowa nie jest podatkiem i można jej łatwo uniknąć zabierając na zakupy torbę wielokrotnego użytku.

 

- Chciałbym przypomnieć też niektórym politykom, szczególnie opozycji, że uczestniczyli oni w negocjowaniu europejskich rozwiązań ws. foliówek. Mój poprzednik w rządzie PO-PSL podkreślał w jednym z wywiadów prasowych, "że nie zadrży mu ręka" w sprawie wprowadzenia opłat. Ograniczenie zużycia foliówek wynika z przepisów Unii Europejskiej, ale leży też w interesie środowiska naturalnego - zaznaczył minister.

 

Do budżetu wpłynie ok. 1,1 mld zł

 

Minister szacuje, że wyniku wprowadzonych regulacji do budżetu państwa wpłynie ok. 1,1 mld zł po pierwszym roku obowiązywania przepisów.

 

- Wierzę jednak, że te wpływy z opłat będą niższe, co będzie oznaczać, że konsumenci wybrali torbę wielokrotnego użytku. Zgodnie z rozporządzeniem do ustawy opłata została ustalona na poziomie 20 gr. W ustawie dlatego wskazaliśmy maksymalną możliwą opłatę (w wysokości 1 zł), by mieć możliwość reagowania jeżeli obowiązująca stawka, w tym przypadku 20 gr., nie wpłynie na ograniczenie stosowania foliówek - dodał Mazurek

 

Bezpłatne w sklepach mają pozostać tzw. zrywki służące do pakowania m.in. pieczywa, mięsa i owoców.

 

PAP

bas/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie