Sprawca był naturalizowanym obywatelem USA. Strzelaniny w Pensylwanii uznano za atak terrorystyczny

Świat
Sprawca był naturalizowanym obywatelem USA. Strzelaniny w Pensylwanii uznano za atak terrorystyczny
Wikimedia Commons/ Niagara/zdj.ilustracyjne

Piątkowe wydarzenia w Harrisburgu, podczas których Ahmed Aminamin El-Mofty strzelał do policjantów, zostały uznane za "atak terrorystyczny" przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) - podały media. Sprawca zginął podczas wymiany ognia z policją.

Ahmed Aminamin El-Mofty, lat 51, został zastrzelony przez policję w piątek w Harrisburgu w Pensylwanii, po tym jak kilkukrotnie strzelał do funkcjonariuszy policji w różnych miejscach miasta - poinformowały władze.

 

Strzelanina rozpoczęła się zaledwie kilka kroków od budynku Kapitolu Stanu Pensylwania. El-Mofty kilkukrotnie strzelał do oficera policji i przedstawiciela wojska. Następnie posługując się dwoma pistoletami otworzył ogień w kierunku kilku oficerów, którzy odpowiedzieli ogniem zabijając napastnika.

 

 

Atak terrorystyczny

 

Sekretarz prasowy Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) Tyler Houlton, w oświadczeniu wydanym w sobotę, odniósł się do tych wydarzeń jako do ataku terrorystycznego. Zdarzenia te uwypukliły "obawy administracji Trumpa związane z dalszą migracją w ramach sieci rodzinnej" - powiedział Houlton.

 

El-Mofty był naturalizowanym obywatelem USA, który przybył do kraju korzystając z tzw. "rodzinnej wizy imigracyjnej" - wyjaśnił Houlton.

"Zarówno migracja łańcuchowa, jak i program loterii wizowej na rzecz różnorodności zostały wykorzystane przez terrorystów do ataku na nasz kraj" - powiedział Houlton i dodał, że "programy utrudniają zatrzymanie niebezpiecznych ludzi poza terenem Stanów Zjednoczonych i utrudniają ochronę bezpieczeństwa każdego Amerykanina".

 

Władze lokalne nie potwierdziły, czy uznały to wydarzenie za atak terrorystyczny.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie