Komisja wyborcza: Nawalny bez prawa udziału w wyborach prezydenckich

Świat
Komisja wyborcza: Nawalny bez prawa udziału w wyborach prezydenckich
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała w poniedziałek w drodze głosowania, że jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny nie ma prawa do wzięcia udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe.

Zdaniem komisji ciążące na Nawalnym wyroki, oznaczają, że nie może ubiegać się o fotel prezydencki w marcowych wyborach.

 

W odpowiedzi na decyzję komisji Nawalny wezwał do bojkotu wyborów

 

Dzień na decyzję

 

Lider opozycji w niedzielę przedstawił niezbędne dokumenty przed Centralną Komisją Wyborczą. Przewodnicząca CKW Ełła Pamfiłowa zapewniała, że Nawalny nie będzie mógł kandydować w marcowych wyborach na prezydenta, gdyż został skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

 

Pamfiłowa zaznaczyła, że zgodnie z ustawą "O wyborach na prezydenta Federacji Rosyjskiej" osoba skazana na karę pozbawienia wolności za popełnienie ciężkiego przestępstwa, nie może zostać prezydentem wcześniej niż 10 lat po odbyciu kary lub zatarciu skazania.

 

18 lipca 2013 roku sąd w Kirowie skazał Nawlanego na pięć lat więzienia za spowodowanie strat w kontrolowanej przez państwo spółce Kirowles. Po ogłoszeniu wyroku Nawalny apelował o bojkot decyzji sądu - proces rozpoczął się w kwietniu 2013 roku tuż po wyrażeniu przez lidera opozycji chęci wzięcia udziału w wyborach prezydenckich.

 

PAP, Sputnik Polska, rp.pl

bas/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie