Półnaga kobieta próbowała porwać figurę Jezusa z szopki. Skandal na placu św. Piotra

Świat

Kobieta przeskoczyła barierki ochronne i podbiegła do świątecznej szopki. Była naga od pasa w górę i krzyczała "Bóg jest kobietą". Napis o takiej samej treści miała też wymalowany na plecach. Watykańscy żandarmi powstrzymali ją w chwili, gdy chwyciła już figurę Jezusa. Kobieta została zatrzymana. Okazało się, że to aktywistka z feministycznego Ruchu Femen.

Do incydentu doszło w poniedziałek około dwóch godzin przed wystąpieniem papieża Franciszka, który przemawiał z okazji świąt Bożego Narodzenia do 50 tysięcy osób zgromadzonych na placu świętego Piotra.

 

Grupa Femen poinformowała na swojej stronie internetowej, że kobieta, która usiłowała zabrać figurę to tzw. "sekstremistka" Alisa Vinogradova.  Kobieta przeprowadziła już podobną akcję w 2014 roku. Wtedy udało jej się wyjąć figurkę Jezusa z kołyski, zanim została zatrzymana.

 

Feministyczny, międzynarodowy Ruch Femen powstał na Ukrainie. Organizacja słynie z akcji, w czasie których uczestniczki rozbierają się do pasa, a niekiedy całkowicie.  

 

Femen sprzeciwia się m.in. prostytucji, przemocy wobec kobiet, krytykuje turystykę seksualną i walczy z naruszaniem praw obywatelskich.

 

Grupa podkreśla, że celem organizacji jest "całkowite zwycięstwo nad patriarchatem".

 

Reuters

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie