Julia Przyłębska "Człowiekiem Wolności 2017" - plebiscyt tygodnika "Sieci"

Polska
Julia Przyłębska "Człowiekiem Wolności 2017" - plebiscyt tygodnika "Sieci"
Polsat News/Twitter/Grzegorz Dąbrowski

Informację o wynikach zamieścił na swoim profilu na Twitterze Grzegorz Dąbrowski publikując najnowszą okładkę tygodnika "Sieci". Plebiscyt organizowany jest od 2013 roku. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz prezydent Andrzej Duda.

"Szukamy patrioty, dla którego wolność jest wartością najważniejszą, a jej ochrona i szerzenie codzienną powinnością" - napisał tygodnik na swojej stronie internetowej.

 

Tytuł i okolicznościową statuetkę z rąk redaktora naczelnego ma odebrać w tym roku Julia Przyłębska, która funkcję prezesa TK pełni od 21 grudnia 2016 roku.

 

 

Na Twitterze natychmiast pojawiły się liczne komentarze dotyczące wyboru laureatki. Część z komentatorów nie dowierza w prawdziwość wyników.   

Kontrowersje wokół powołania Przyłębskiej

 

Według opinii części środowiska prawniczego w tym: prof. Andrzeja Zolla, dr. hab Ryszarda Piotrowskiego, prof. Marka Chmaja, prof. Andrzeja Rzeplińskiego, prof. Marka Safjana, a także prof. Ewy Łętowskiej do jej powołania doszło na prezesa TK z naruszeniem prawa.

 

Opozycja zarzuca Przyłębskiej nieopublikowanie wyroków TK z marca i sierpnia 2016 roku co do ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. W tej sprawie toczyło się śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, które ostatecznie umorzono.

 

Przyłębska podjęła również decyzję o wycofaniu TK z porozumienia o upowszechnianiu w Polsce orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Wcześniej tytuł zdobył Jarosław Kaczyński 

 

W ubiegłych latach tytuł "Człowieka Wolności" otrzymali: historyk IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk (2013 r.), pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (2014 r.), prezydent Andrzej Duda (2015 r.) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (2016 r.).

 

Twitter, wsieciprawdy.pl, polsatnews.pl

nro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie