"Wobec Polski nie może być kompromisów". Austriacki kanclerz broni działań Komisji Europejskiej

Świat
"Wobec Polski nie może być kompromisów". Austriacki kanclerz broni działań Komisji Europejskiej
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

"Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy" - powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niedzielnego wydanie niemieckiego dziennika "Bild". "Tu nie może być żadnych kompromisów. Także wobec Polski" - dodał austriacki kanclerz.

Kurz odniósł się także do kwestii uchodźców. "Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy chce przyjąć uchodźców. Zmuszanie krajów do przyjmowania uchodźców nie pomaga Europie" - stwierdził Kurz w rozmowie z "Bild am Sonntag".

 

"Jeśli nadal będziemy podążać tą drogą, to dalej będziemy dzielić Unię Europejską. Państwa członkowskie Unii powinny same decydować, czy lub ilu ludzi przyjmą" - podkreślił szef austriackiego rządu.

 

Jego zdaniem dalsza dyskusja o kwotach (uchodźców) pozbawiona jest sensu, "ponieważ migranci, którzy są w drodze do Europy, nie chcą do Bułgarii ani na Węgry. Przede wszystkim chcą jechać do Niemiec, Austrii lub Szwecji."

 

"Granice między uchodźcami a migrantami ekonomicznymi zatarły się"

 

Kurz podkreślił, że trzeba jak najszybciej skorygować błędną do tej pory politykę UE w kwestii uchodźców i migrantów.

 

"Granice między uchodźcami a migrantami ekonomicznymi zatarły się. Chodzi o to, by pomagać ludziom w ich krajach pochodzenia. Jeśli nie jest to możliwe, to w sąsiednich państwach. Jeśli i to nie jest możliwe, to na ich kontynencie w bezpiecznych rejonach" - powiedział kanclerz Austrii.

 

"Nie ma miejsca dla Turcji w UE"

 

Szef austriackiego rządu powiedział także, że w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla Turcji. Wypowiedział się przeciwko powołaniu europejskiego ministra finansów, co zaproponował prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

"Prezydent Macron ma ambicje zmieniać Unię Europejską. Ma nasze pełne poparcie, co nie oznacza, że musimy się zgadzać we wszystkich kwestiach" - stwierdził Kurz.

 

Na początku tego tygodnia Sebastian Kurz został zaprzysiężony na kanclerza Austrii. 31-letni były minister spraw zagranicznych tego kraju jest najmłodszym szefem rządu w Europie; kieruje koalicją prawicowej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie