Zmarł astronauta, który jako pierwszy "spacerował" w kosmosie

Świat
Zmarł astronauta, który jako pierwszy "spacerował" w kosmosie
WikimediaCommons/NASA/Public Domain

W Kaliforni zmarł w czwartek były astronauta Bruce McCandless, pierwszy człowiek, który unosił się bez asekuracji na orbicie okołoziemskiej - poinformowało w piątek Centrum Lotów Kosmicznych NASA w Houston. McCandless miał 80 lat. Nie podano przyczyny zgonu.

McCandless stał się znany na całym świecie ze słynnej fotografii wykonanej w 1984, na której widać jak unosi się swobodnie w przestrzeni kosmicznej w skafandrze wyposażonym w plecak z odrzutowymi silniczkami rakietowymi. Na dole widać niebieskawą Ziemię a tło stanowiła czerń kosmosu.

 

Astronauta oddalił się wówczas od promu kosmicznego Challenger na odległość ok. 200 metrów.

 

WikimediaCommons/Philkon

fot. WikimediaCommons/Philkon

 

"Odrzutowy plecak"

 

Po powrocie na Ziemię McCandless opowiadał, że nie czuł zdenerwowania przed historycznym spacerem kosmicznym. - Miałem za sobą zdecydowanie za dużo treningów. Czekałem tylko niecierpliwie na lot i wyjście w przestrzeń. Czułem się znakomicie... Było tak zimno, że szczękałem zębami i trząsłem się, ale to były głupstwa - mówił.

 

Astronauta był jednym z projektantów "odrzutowego plecaka", który wypróbował w kosmosie. Później był jeszcze członkiem załogi wahadłowca, która umieściła na orbicie teleskop kosmiczny Hubble.

 

Wcześniej był pilotem marynarki wojennej USA

 

W 1969 r. McCandless pracował w Centrum Kontroli Lotów w Houston, m. in. podczas pierwszego historycznego lotu na Księżyc Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa. Dwaj pierwsi byli pierwszymi ludźmi na Księżycu.

 

Zanim został astronautą, McCandless był pilotem marynarki wojennej USA. Uczestniczył m. in. w blokadzie Kuby w 1962 r. podczas kryzysu rakietowego, kiedy świat stanął na krawędzi wojny nuklearnej.

 

McCandless został wybrany przez NASA do udziału w programie lotów kosmicznych w ramach programu Gemini. Był pilotem rezerwowym podczas misji pierwszej załogi stacji orbitalnej Skylab w 1973 r.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie