Silny wiatr na północy Polski. Wigilia deszczowa i też wietrzna. Pogoda poprawi się w Boże Narodzenie

Polska

Wszyscy ci, którzy mieli nadzieję, że prognozy jednak się nie sprawdzą i Święta miną pod znakiem prawdziwie zimowej aury, znów obejdą się smakiem. W zamian będzie mokro, wietrznie, ale i ciepło, jak na koniec grudnia. Silny wiatr wieje już na północy Polski. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla czternastu województw.

Pogoda w Święta na przestrzeni lat była zmienna. Zdarzało się, że w niektórych regionach kraju leżał śnieg i trzymał mróz, podczas gdy na większym obszarze było ciepło i bezśnieżnie. Najczęściej zimowo było w województwach wschodnich, a najrzadziej na zachodzie.

 

Ostatnia mocno śnieżna Wigilia w całym kraju była w 2007 roku.

 

Silny wiatr

 

Jeden z głębokich układów niskiego ciśnienia znad Atlantyku wędrujących w kierunku Rosji w Święta znajdzie się nad Skandynawią. Na tyle blisko Polski, aby w Wigilię przynieść nam porywisty wiatr, obfite deszcze oraz temperaturę dochodzącą lub nawet przekraczającą 10 stopni.

 

 

Mocno zacznie wiać już w sobotę po południu. Im bliżej wieczora, tym zachodni wiatr w podmuchach będzie silniejszy i może przekraczać 60 km/h. Apogeum wichur przypadnie na noc z soboty na niedzielę.

 

IMGW wydało ostrzeżenia dla czternastu województw. 

 

 

Przeważnie porywy będą osiągać 70-75 km/h, jednak miejscami na północy, wschodzie i w centrum wiać może nawet do 80 km/h, a na krańcach północnych do 90-100 km/h. 

 

W Wigilię chmury przynoszące opady deszczu będą wędrować od zachodu na wschód. Temperatura od 6 do 10 stopni. 

 

Rozpogodzi się w drugi dzień Świąt 

 

Pogoda zacznie się poprawiać w Boże Narodzenie. Układ niżowy odsunie się, a jego miejsce natychmiast zajmie wyż z południa Europy. Nie od razu przyniesie nam rozpogodzenia, bo w pierwszy dzień Świąt bez opadów i z przejaśnieniami będzie tylko w południowej połowie kraju.

 

 

W północnej Polsce nadal będzie padać i silnie wiać, ale z biegiem godzin zarówno deszcz, jak i wiatr będą słabnąć. Temperatura: 8-10 stopni.

 

W drugi dzień Świąt niebo zdecydowanie częściej będzie się przejaśniać, a na południu również rozpogadzać. Jeśli popada, to tylko na Pomorzu. Temperatura nieznacznie spadnie i wyniesie od 4-5 stopni na wschodzie do 9-10 stopni na zachodzie.

 

 

Twoja Pogoda 

ml/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie