"Musimy się zmienić". Prof. Żylicz o zachęcaniu polskich naukowców do powrotu do kraju

Technologie

- Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, którą reprezentuję, od lat prowadzi szereg programów, które starają się przyciągnąć naukowców, szczególnie polskiego pochodzenia, z powrotem do Polski  – powiedział prof. dr hab. Maciej Żylicz. Gość "Nowego dnia" w Polsat News zauważył, że wbrew pozorom, pieniądze nie są dla naukowców najważniejszym czynnikiem przemawiającym za powrotem do kraju.

- Zrobiliśmy badania i zapytaliśmy się bezpośrednio tych, którzy pracują w tej chwili za granicą, jakie są warunki do tego, żeby chcieli wrócić do Polski. Przede wszystkim mówią, że musi się zmienić system zarządzania i administrowania nauką. Druga rzecz: musi się zmniejszyć hierarchia – oni nie są przyzwyczajeni do takiej hierarchii jaka jest w Polsce. W zagranicznych uczelniach kontakt mistrz-uczeń polega na tym, że jesteśmy po imieniu, rozmawiamy o nauce, jesteśmy partnerami. A dopiero na trzecim miejscu jest sprawa związana z pensjami, które w Polsce są bardzo niskie - powiedział prof. dr hab. Żylicz w rozmowie z Beatą Cholewińską. 

 

Dodał, że "jeżeli chcemy, aby nasze dzieci wróciły do Polski, to musimy się zmienić".

 

"Bardzo trudno jest utworzyć swój własny zespół naukowy"

 

- Jako Fundacja zastanowiliśmy się, kto by chciał wrócić. To są ludzie albo między 30. a 40. rokiem życia, albo powyżej 60. roku życia - powiedział Żylicz.

 

Naukowiec dodał, że w ramach jednego z programów - "First Team" - można zbudować swój pierwszy zespół naukowy w Polsce.

 

- Okazuje się, że wszędzie, tak samo jak w Polsce, jest bardzo trudno utworzyć swój własny zespół naukowy - podkreślił gość Polsat News.

 

Według Żylicza, polskim naukowcom w tym momencie da się zaproponować warunki finansowe, które są porównywalne do tych za granicą.  

 

- W Fundacji na rzecz Nauki Polskiej korzystamy z pieniędzy strukturalnych i osoby, które wracają do Polski, np. w ramach programu "Homing", więc w takim, na którym są na poziomie doktoratu, dostają 800 tysięcy złotych na badania naukowe plus swoje pensje. Ktoś, kto buduje nowy zespół naukowy w "First Teamie", dostaje 2 miliony złotych na 3 lata z możliwością przedłużenia. To są już pensje i pieniądze na badania porównywalne z tymi, które młodzi ludzie mają za granicą - powiedział Żylicz. 

 

Według niego "każdy znajdzie coś dla siebie". - Trudno jest przewidzieć w nauce, w którym momencie i w której dziedzinie nastąpi przełom, dlatego trzeba inwestować we wszystkie dziedziny naukowe - powiedział gość Polsat News.

 

- W przypadku Fundacji na rzecz Nauki Polskiej po prostu wygrywa najlepszy. To nie jest tak, że pieniądze są przeznaczone na odpowiednią dziedzinę. Jeżeli w tej dziedzinie nie zgłosi się nikt dobry, to ta dziedzina nie dostanie pieniędzy - dodał. 

 

"Prawie każdy z nas, jeżeli wyjeżdża za granicę, osiąga duży sukces"

 

Żylicz podkreślił, że polscy naukowcy na arenie międzynarodowej "prezentują się świetnie". - Prawie każdy z nas, jeżeli wyjeżdża za granicę, osiąga duży sukces. To oznacza, że jesteśmy dobrze wykształceni, mimo że ciągle narzekamy, że nie jest tak dobrze w Polsce. Możliwe, że selekcja na osoby, które wyjeżdżają jest taka, że wyjeżdżają ci, którzy są bardziej przedsiębiorczy. Myślę, że musimy się z tym zgodzić, ale dzięki temu, że nauka jest inaczej zarządzana i właśnie nie ma tej hierarchii na Zachodzie, dzięki temu każdy z nas może osiągnąć duży sukces. Chciałbym, żebyśmy to samo zrobili w Polsce - powiedział naukowiec.

 

Zapytany o to, w których dziedzinach polscy naukowcy są najlepsi, odpowiedział, że "na pewno w fizyce, w chemii, czy matematyce". - W niektórych dyscyplinach w fizyce jesteśmy na 13-14 miejscu na świecie, a więc wyprzedzają nas kraje, które naprawdę łożą na naukę dziesięciokrotnie więcej niż my. Tak samo np. w biologii strukturalnej - jesteśmy na 14. miejscu na świecie - powiedział Żylicz. 

 

Więcej informacji na temat programów zachęcających naukowców do powrotu do Polski można znaleźć na stronach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie