Ponad sto reniferów skazanych na śmierć przez norweski sąd

Świat
Ponad sto reniferów skazanych na śmierć przez norweski sąd
pixabay/ennymore

Wyrokiem norweskiego Sądu Najwyższego 125 reniferów z hodowli Jovsseta Ante Sary zostało skazanych na śmierć. Sąd uzasadnił wyrok potrzebą "zapewnienia stabilnego zarządzania gruntami". Hodowca zapowiada odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Właścicielowi zwierząt - 25-latkowi z Laponii - dwukrotnie udawało się odwołać od wcześniejszych decyzji sądu. Jovsset argumentował, że przez ograniczenie dotychczasowej hodowli liczącej 200 reniferów o ponad połowę, nie będzie w stanie utrzymać swojego biznesu. Próbował też przekonać sąd, że takie postanowienie narusza prawa człowieka.

 

Nowa polityka norweskiego rządu zakłada ograniczenie nadmiernego spasania (silnego przygryzania roślinności przez zwierzęta - red.) i niszczenia tundry. Głównym problemem zanikania tundry ma być nadmierna populacja reniferów - według szacunków, w Norwegii żyje ich ok. 220 tys.

 

400 czaszek przed parlamentem

 

Lapończycy, którzy kultywują tradycję hodowli zwierząt twierdzą, że zaproponowane przez rząd rozwiązanie jest ostateczne i niepotrzebne.

 

Maret Anne Sara - siostra Jovsseta - jest aktywistką na rzecz ochrony zwierząt. Na początku grudnia Maret postawiła przed parlamentem w Oslo instalację, składającą się z ponad 400 czaszek reniferów ze śladami po kulach. Zrobiła to, by wesprzeć swojego brata i zaprotestować przeciw nowemu prawu.

- To naprawdę smutne, że trzeba przynieść aż 400 czaszek zwierząt przed parlament, by zwrócić uwagę mediów na rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy - powiedziała "New York Times"

 

The Telegarph, hodowle.eu, New York Times

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie